Share

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به احزاب و سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی مستقر در کردستان عراق هشدار داد و گفت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق موظف به کنترل این گروه‌ها هستند.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح که به استان کرمانشاه سفر کرده عصر چهارشنبه ۱۸ مهر در حاشیه بازدید از نقاط صفر مرزی این استان به گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی که به‌گفته او قصد «به خطر انداختن امنیت کشور» را دارند هشدار داد و گفت: «ما با کسانی که امنیت ملت ایران را به خطر اندازند شوخی نداریم و ملت ایران در برابر ناامنی‌ها سکوت نخواهد کرد.»

باقری افزود نباید مقر «ضدانقلاب» در نزدیکی مرزهای ایران و در کشور همسایه وجود داشته باشد و «اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق موظف به کنترل این‌ها‌ هستند».

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در حالی گروه‌های مخالف نظام در کردستان عراق را تهدید می‌کند که در هفته‌های نیروهای نظامی ایران برای زیر فشار قرار دادن این گروه‌ها به خاک عراق حمله کرده‌اند. سپاه پاسداران ۸ سپتامبر / ۱۷ شهریور با موشک‌های زمین به زمین مقر فرماندهی و اردوگاه آموزشی حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران را هنگام نشست شورای رهبری این احزاب در شهر کوی‌سنجق در اقلیم کردستان عراق هدف قرار داد. در این حمله موشکی دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۳۰ نفر مجروح شدند.

فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق و وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه‌های جداگانه‌ای حمله موشکی سپاه را محکوم کردند.

۲۱ شهریور در برخی شهرهای کردنشین ایران، از جمله سنندج، بانه، سنقر، پاوه، بوکان، مریوان، سرپل ذهاب، و قصرشیرین و مهاباد در اعتراض به این حمله موشکی و همچنین اعدام سه زندانی سیاسی کُرد به نام‌های رامین حسین‌پناهی، زانیار و لقمان مرادی اعتصاب عمومی شد. این اعتصاب عمومی به‌دعوت مرکز همکاری احزاب کردستان ایران صورت گرفت.

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران یک روز بعد از اعتصاب عمومی شهرهای کردنشین، توان موشکی سپاه را به رخ احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی کشید و گفت توانمندی موشکی سپاه «پیام تعیین‌کننده‌ای» داشت.

در اعتراض به حملات سپاه پاسداران به مقر نیروهای کُرد، به سفارت‌های جمهوری اسلامی در پاریس، هلسینکی و آتن حمله شد.

ظهر ۸ مهرماه جاری نیز ایران از طریق پهپاد کوهستان کودو را بمباران کرد. حزب دموکرات کردستان ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از نیروهای پیشمرگه کردستان در این حمله زخمی شده است.

محمد باقری پیش از این در ۲۰ شهریور نیز از دولت عراق و اقلیم کردستان خواسته بود که مخالفان کرد را به ایران تحویل دهند. او گفته بود: «دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان نباید اجازه دهد مقرهایی ایجاد شود که ناامنی اتفاق بیفتد و در واقع باید آن‌ها را تحویل ایران دهند. اگر نمی‌توانند تحویل دهند از کشور اخراج کنند و اگر این اتفاقات ناامن‌ساز اتفاق بیفتد اتفاقی که مجرمین و فرماندهان مجرم را از بین برد می‌تواند تکرار شود، این حق دفاع از خود است و نباید این ناامنی‌ها تکرار شود.»

با این حال سفین دزیی، سخنگوی دولت اقلیم کردستان تحویل اعضای احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی را رد کرده بود.

بیشتر بخوانید:

سرلشکر باقری: موشک‌باران مقر احزاب کرد مخالف ممکن است تکرار شود

Share