Share

با اعلام ممنوعیت کولبری مرزنشینانی که از این طریق معیشتشان را تأمین می‌کردند، علاوه بر امنیت جانی، حداقل حقوق اجتماعی خود از جمله وعده دولت برای قرار گرفتن تحت پوشش بیمه‌ تأمین اجتماعی را از دست داده‌اند. معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور گفته است: «ما دیگر چیزی به نام کولبر نداریم. این کلمه کولبر هم کلمه‌ای بود که نمی‌دانم کجا اختراع شد، هم برای خود مردم و هم برای مسئولان مشکل درست کرد.» حسین ذوالفقاری، کولبران را در رده قاچاقچیان قرار داد.

هرسال صد‌ها نفر از کارگران کولبر جانشان را در مناطق مرزی کردستان از دست می‌دهند.

حدود دو هفته قبل یک کولبر به نام اکرم خلیلی در مرز سومای ارومیه با شلیک مأموران مرزبانی جمهوری اسلامی کشته شد. شبکه خبری هه‌نگاو گزارش کرده است تنها در ماه گذشته میلادی (سپتامبر ٢٠١٨) ٢٩ کولبر در درگیری با مرزبانان ایرانی کشته یا زخمی شدند. از این تعداد ٨ کولبر جانشان را از دست دادە و ٢١ تن نیز زخمی شدەاند. در نیمه نخست سال جاری ۲۹ کولبر در مناطق مرزی با شلیک گلوله و یا بر اثر انفجار مین، سقوط از ارتفاع  و سکته قلبی جان باختند. بالا گرفتن درگیری‌ها بین مرزبانان ایرانی و احزاب مسلح کرد، سبب شده که جان کولبران بیش از گذشته به خطر بیفتد.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران کولبران را در رده قاچاقچیان قرار داده و گفته است:

«می‌بینم که متأسفانه مسئولان از لفظ کولبر را استفاده می‌کنند. آنهایی که از مرزهای غیرمجاز عبور می‌کنند دیگر کولبر نیستند، قاچاقچی هستند. قاچاق هم نکند ترددش غیرقانونی است. ما در مناطق مرزی خط قرمز نداریم. هرکس وارد منطقه مرزی شود اخطار می‌دهند و اگر توجه نکرد مورد هدف قرار می‌گیرد.»

ایران ۷۵ هزار کولبر دارد که ۲۰ هزار نفر آنها در سردشت و پیرانشهر ساکن‌اند.

«کولبر» اصطلاحی محلی است و به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرزها را با استفاده از «کول» خود و بدون هرگونه وسیله‌ای انجام می‌دهند. کولبران در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه کار می‌کنند. اکثر کارگران کولبر را افراد فقیری تشکیل می‌دهند که فقط برای امرار معاش روزانه‌شان به این شغل خطرناک روی آورده‌اند. در آذر ۹۶ که وزارت کشور کولبری را ممنوع اعلام کرد، قرار شد به کولبران کارت پیله‌وری داده شود. معاون امنیتی وزارت کشور اما در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران، بدون اشاره به وعده‌های تحقق نیافته، کولبری را با «تروریسم» در یک رده قرار داده است:

« اگر فردا چهار تروریست در قالب این کولبران به جای کالا، مواد منفجره وارد کشور کنند و در ۱۰ نقطه کشور عملیات تروریستی انجام دهند آن موقع چه کسی پاسخگو است؟ آن موقع مردم و خبرنگاران از کولبران سؤال می‌کنند یا از مسئولین امنیتی می‌خواهند امنیت را برقرار کنند؟ من از این واضح‌تر نمی‌توانم موضوع کولبران را تشریح کنم.»

بیشتر بخوانید:

ماموران مرزی ایران یک کولبر را کشتند

Share