Share

بازنشستگان بار دیگر در چند شهر ایران دست به گردهمایی‌های اعتراضی زدند. آن‌ها همچنان بر خواسته‌های خود پافشاری می‌کنند: افزایش مستمری‌ها، رسیدگی به بیمه‌های درمانی و اجرای قانون همسان‌سازی حقوق.

تجمع اعتراضی بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران

تجمع اعتراضی بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران

صبح سه‌شنبه ۲۴ مهر تهران، اصفهان و چند شهر دیگر شاهد تجمع دوباره بازنشستگان بودند.

در تهران شمار زیادی از بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. بازنشستگان از ارگان‌های مختلف دولتی بودند که پلاکاردهایی با طرح خواسته‌هایشان در دست داشتند.

شمار زیادی از معترضان را معلمان بازنشسته تشکیل می‌دادند. این بازنشستگان می‌گویند حقوق دریافتی‌شان، هم به نسبت معلمان شاغل و هم به نسبت بازنشستگان دیگر ارگان‌های دولتی، بسیار پایین‌تر است.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گزارش داد که اعتراض اصلی‌ بازنشستگان به پایین بودن مستمری‌ها نسبت به خط فقر بود و خواسته‌های دیگر آن‌ها اجرای همسان‌سازی، اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و برخورداری از بیمه تکمیلیِ با کیفیت.

یکی از معلمان بازنشسته در تجمع اعتراضی تهران گفت: «از فقر و بی‌پولی به ستوه آمده‌ایم؛ دستمزدی که به‌عنوان مستمری بعد ۳۰ سال تدریس و جهاد در راه تعلیم و تربیت دریافت می‌کنیم، ۱۰ روز از ماه را هم کفاف نمی‌دهد؛ بقیه ماه را چطور باید سر کنیم؟»

بازنشستگان کشوری و معلمان بازنشسته پیش از این نیز بارها مقابل نهادهای مسئول از جمله سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی تجمع اعتراضی برگزار کرده و خواستار برآورده شدن مطالبات خود شده‌اند.

شماری از بازنشستگان کشور ۲۲ مردادماه سال جاری در نامه‌ای سرگشاده به نمایندگان مجلس شورای اسلامی از بی‌توجهی آن‌ها و دولت حسن روحانی به مشکلات معیشتی بازنشستگان انتقاد کردند. آن‌ها هشدار دادند که «وزیر (سرپرست) جدید وزارت کار… موضع خویش را در قبال خواسته‌های به‌حق ما را که شامل حقوق طبق خط فقر (۶ میلیون تومان)، خدمات بیمه درمانی کامل و کارآمد است به‌صورت شفاف بیان فرمایند. در غیر این‌صورت ما بازنشستگان از اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای احیای حق قانونی خود استفاده نموده و تجمع در مقابل کلیه نهادهایی که تا کنون نسبت به تضییع حقوق قانونی مغفول ما اقدامی به‌عمل نیاورده و سکوت اختیار کرده‌اند استفاده خواهیم نمود.»

بازنشستگان ۲۰ شهریور نیز در چند شهر، از جمله در تهران، کرمانشاه، مشهد، تبریز و یزد به خیابان‌ها آمدند و بار دیگر خواسته‌های خود را مطرح کردند.

بحران اقتصادی در ایران درصد جمعیت دچار فقر مطلق را افزایش داده است. سقوط ارزش پول ملی و افزایش تورم، بازنشستگان را بیشتر از گذشته در تنگنای معیشتی قرار داده است.

بحران اقتصادی ایران با خروج آمریکا از برجام شیب تندتری پیدا کرده و ارزش ریال در برابر دلار آمریکا حتی در مقطعی ۴۳۰ درصد کاهش یافت.

این شرایط موجب شده است که در ۹ ماهه اخیر چندین اعتراض اجتماعی گسترده در شهرهای ایران رخ دهد، از جمله در دی‌ماه سال گذشته و مردادماه سال جاری.

بیشتر بخوانید:

تجمع سراسری بازنشستگان در اعتراض به تبعیض، و کاهش سطح معیشت

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share