Share

رهبر جمهوری اسلامی از «نخبگان کشور» خواست تا نگاه خود را نه به غرب که به شرق معطوف کنند. او وضعیت کنونی کشور را بد ندانست و گفت به رغم مشکلات، «بیگانگان» تصویر منفی از ایران ارائه می‌دهند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با «نخبگان کشور»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با «نخبگان کشور»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۵ مهر در دیدار با «نخبگان کشور» با تأکید بر «ضرورت ارتباط علمی با کشورهایی که در مسیر رشد جهشی قرار دارند»، گفت: «این‌گونه کشورها عمدتاً در آسیا هستند، بنابراین باید نگاهمان به شرق باشد نه به غرب، ضمن این‌که نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن، منت کشیدن و کوچک شدن فایده‌ای ندارد.»

او پیش از این نیز بارها از بی‌اعتمادی به کشورهای غربی و اروپایی سخن گفته بود، از جمله در مذاکرات هسته‌ای و سپس در مذاکرات ایران با کشورهای اروپایی برای حفظ توافق هسته‌ای.

علی خامنه‌ای ۷ شهریور در دیدار با اعضای هیأت دولت و رئیس جمهوری اسلامی، از دولت روحانی خواسته بود که در موضوع برجام از اروپا قطع امید کند.

در حالی‌که کشورهای اروپایی اعلام کرده‌اند که همچنان در برجام خواهند ماند و راه حل‌هایی را نیز در این زمینه ارائه داده‌اند رهبر جمهوری اسلامی اریبهشت‌ امسال گفته بود به این کشورها اعتماد ندارد.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل هم در ۳ مهرماه جاری راه چاره در موفقیت در برابر تحریم‌های آمریکا را «دیپلماسی نگاه به شرق» دانسته و گفته بود: «در چارچوب دیپلماسی نگاه به شرق، می‌توان از سد تحریم‌ها گذشت و من آینده روشنی در این‌باره می‌بینم.»

آمریکا قرار است دور دوم تحریم‌های خود را که بیشتر تحریم‌های نفتی است از ۴ نوامبر / ۱۳ آبان به‌ اجرا در آورد. از زمان خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت / ۲۱ آوریل سال جاری و سپس دور اول تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی از ۱۵ مرداد / ۶ اوت، شرکت‌های خارجی که پس از توافق هسته‌ای به‌منظور سرمایه‌گذاری به ایران رفته بودند یکی پس از دیگری از ایران خارج شدند تا از تحریم‌های آمریکا در امان بمانند. در این مدت اوضاع اقتصادی ایران وخیم‌تر شده، ارزش ریال در برابر دلار آمریکا سقوط کرده و گرانی و تورم بیشتر شده است. ایالات متحده همچنین کشورهای دیگر را تحت فشار قرار داده تا واردات نفت خود از ایران با آغاز تحریم‌های دوم متوقف کنند.

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان روز چهارشنبه خود از «تلاش پرحجم دشمن برای تصویرسازی منفی از اوضاع ایران» سخن گفت و افزود: «نوسانات ارزی و مشکلات معیشتی وجود دارد اما در مجموع تصویر واقعی کشور، به کوری چشم دشمنان، عکس تصویری است که بیگانگان سلطه‌طلب از ایران عزیز ترسیم می‌کنند.»

رهبر جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر بارها در سخنرانی‌های خود از یک سو از مشکلات معیشتی مردم سخن گفته و از سوی دیگر بر فائق آمدن بر بحران کنونی تأکید کرده است. او همزمان همه را دعوت می‌کند که در بیان مشکلات مبالغه نکنند.

خامنه‌ای ۱۲ مهر در گردهمایی بسیجیان و رهبران سپاه پاسداران در ورزشگاه آزادی موقعیت کشور را حساس خواند و یک هفته بعد در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که در آن سران سه قوه نیز شرکت داشتند، از وضعیت بد اقتصادی مردم حرف زد، اما در همین حال گفت «مشکل غیرقابل حلی در کشور وجود ندارد». او از طرح اولیه سندی به نام «سند الگوی پیشرفت» رونمایی کرده که بر اساس آن جمهوری اسلامی قصد دارد «تا سال ۱۴۴۴ جزو ۷ کشور برتر دنیا» و «جزو ۱۰اقتصاد برتر جهان» بشود.

بیشتر بخوانید:

بررسی آرزوی ولایی برساختن تمدن نوین اسلامی ایرانی در طول نیم قرن

Share