Share

وزیر امور خارجه ایران در توییتر خود به سخنان وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی واکنش نشان داد و نوشت: «پومپئو، ایران را بابت تحریم‌های نامشروع ایالات متحده مقصر می‌داند. این تحریم‌ها مانع دست‌رسی ایرانیان به خدمات مالی برای غذا و داروست.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگوی خود به رهبران ایران گفته بود که باید برای جلوگیری از فشار تحریم‌ها بر مردم ایران، رفتار خود را عوض کنند. وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته دارو و اقلام پزشکی، مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند.

محمدجواد ظریف در واکنش به پمپئو نوشته است: «طبیعتا ما به رغم تلاش‌های ایالات متحده دارو و غذای مردم تامین می‌کنیم. ولی آمریکا بابت جنایت علیه بشریت در قبال ایران و یمن مسوول است.»

مایک پومپئو رهبری ایران را مسوول مسایل یمن دانسته بود.

او هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره نقش عربستان سعودی در تلفات غیرنظامیان در یمن گفت: «سعودی‌ها میلیون‌ها و میلیون‌ها دلار کمک بشردوستانه کرده‌اند تا این خطرات و این لطمات را التیام دهند.»

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به این گفته‌ها نوشته است: «اصلا می‌دانید وزیر خارجه پومپئو؟ خود یمنی‌ها مسئول قحطی‌ای هستند که با آن مواجه شده‌اند. آنها باید به مشتری‌های قصاب شما که میلیاردها دلار برای بمباران اتوبوس مدرسه‌ها و میلیون‌ها دلار برای التیام این خطر هزینه کرده‌اند اجازه می‌دادند که آنها را بدون مقاومت از بین ببرند.»

او از هشتگ «شرم نمی‌کنید» در نوشته خود استفاده کرده است.

دور دوم تحریم‌های آمریکا از بامداد دوشنبه ۵ نوامبر / ۱۴ آبان به اجرا گذاشته شد. ۵۰ بانک ایرانی و بسیاری از زیرمجموعه‌های آن‌ها و همچنین بیش از ۷۰۰ فرد، شرکت و نهاد در زمینه‌های هوایی و کشتیرانی هدف تحریم‌‌ها قرار گرفتند. نام شرکت هواپیمایی ایران‌ایر و بیش از ۶۵ هواپیمای آن با جزئیات مشخصات آن‌ها نیز در فهرست تحریم‌ها قرار دارند. همچنین شماری از مؤسسات مالی و سرمایه‌گذاری نیز در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

با این حال هند، ایتالیا، چین، یونان، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه و تایوان به‌طور موقت از اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران معاف شده‌اند.

پیام ویدئویی ظریف درباره اعمال تحریم‌های تازه آمریکا: آنها مجبور به تغییر سیاست‌های خود خواهند شد

 

Share