Share

برخی منابع حقوق بشری از اعدام شماری از بازداشت‌شدگان عرب اهوازی خبر داده‌اند که بنا بر اطلاعیه دوم مهر ماه ۹۷ وزارت اطلاعات ایران، به اتهام ارتباط با حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز بازداشت شده بودند.

عکس از آرشیو

این افراد روز پنج‌شنبه ۱۷ آبان ‌ماه، بدون اطلاع خانواده‌هایشان و به صورت دسته‌جمعی در زندان مرکزی اهواز اعدام شده‌اند. هنوز منابع رسمی قوه قضاییه و رسانه‌های داخلی در ایران درباره این اعدام‌ها اطلاع‌رسانی نکرده‌اند و به این ترتیب این اعدام‌ها در زمره «اعدام‌های مخفیانه» قرار می‌گیرند.

شاهد علوی، روزنامه‌نگار مقیم آمریکا در صفحه فیس‌بوک خود از قول یک منبع ناشناس نام چهار نفر از اعدام شدگان را به این شرح اعلام کرده است: احمد العبودی فرزند عبود، محمد مومنی معروف به محمد تیماس و دو فرزندش، نسار مومنی و اسامه مومنی.

این افراد چهار نفر از ۲۲ نفری هستند که روز دوم مهرماه بازداشت شده بودند.

به گفته فعالان عرب، اداره کل اطلاعات خوزستان، روز یک‌شنبه ۲۰ آبان ماه، با خانواده شماری از بازداشت شدگان تماس گرفته و خبر اعدام آنان را داده است.

در این تماس تاکید شده است که آنان اجازه ندارند برای اعدام‌شدگان مراسم ترحیم برگزار کنند.

گفته می‌شود در پی پیگیری خانواده‌ها برای اطلاع از صحت و سقم این خبر، مسئولان زندان مرکزی اهواز و دادستانی دادگاه انقلاب این شهر، این خبر را تائید کرده‌اند.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی پیشتر ویدئویی از بازداشت ۲۲ نفر منتشر کرده و مدعی شده بود که این افراد در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز از «عوامل پشتیبانی کننده یا دخیل بوده‌اند که در یک خانه تیمی بازداشت شده‌اند.» همچنین گفته شده بود که در این خانه «مواد منفجره، وسایل نظامی و امکانات ارتباطی» کشف و ضبط شده است.

بر اساس گزارش فعالان عرب، مشخص نیست که آیا در صدور حکم برای این افراد روند دادرسی عادلانه رعایت شده است یا نه. همچنین معلوم نیست این افراد به وکیل دسترسی داشته‌اند یا نه و آیا دادگاهی برای بررسی اتهامات وارد شده به آنان و محاکمه ایشان برگزار شده است یا نه؟

این پرسش نیز مطرح است که دادگاه ابتدایی، دادگاه تجدید نظر و تایید حکم اعدام این افراد، چگونه انجام شده و این احکام در چه روندی به این سرعت (۴۵ روز) در دیوان عالی کشور تایید و برای اجرا ابلاغ شده‌ است؟

حمله تروریستی روز شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز به کشته شدن ۲۶ نفر انجامید و ۶۱ مجروح بر جا گذاشت.

خبرگزاری فارس گزارش کرد که مهاجمان پنج نفر بودند. آنها ساعت چهار و نیم بامداد شنبه در محل حاضر شده‌اند، ساعت ۸ صبح هم برای بار دوم وارد محل شده‌اند و کارها را «چک» کرده‌اند و سرانجام ساعت ۹ صبح عملیات حمله به رژه نیروهای مسلح را که به مناسبت سالگرد جنگ ایران و عراق در اهواز برگزار می‌شد، آغاز کردند.

بر اساس این گزارش، «سه نفر» از این افراد با هم نسبت خانوادگی داشتند: «دو نفر از آنها برادر و نفر سوم پسر عموی آنها بوده است.»

شغل این افراد هم نجاری و کابینت‌سازی گزارش شده است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد هویت ۵ مهاجم را شناسایی کرده و ۲۲ نفر را هم در این ارتباط با این حادثه دستگیر کرده است.

*** این خبر روز دوشنبه ۲۱ آبان از سوی غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان تکذیب شد.


  • در همین زمینه

جزئیاتی از حمله تروریستی اهواز: مهاجمان ۵ نفر بودند

Share