Share

ماموران مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در سه نقطه مرزی جداگانه کولبران را به رگبار بستند. یک کولبر کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

تصویری از کولبران در مناطق مرزی ایران- عکس: آرشیو

سایت هه‌نگاو که اخبار کردستان را پوشش می‌دهد دوشنبه ۲۱ آبان از کشته شدن دست‌کم دو کولبر در مرزهای ایران با اقلیم کردستان عراق خبر داد. حداقل سه کولبر نیز بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران مرزبانی ایران زخمی شدند.

بر اساس این گزارش ماموران مرزبانی یکشنبه ۲۰ آبان در مرز مریوان، سلماس و اورمیه کولبران را به رگبار بستند. در نقطه مرزی «آسنوی» مریوان یک کولبر به نام غالب کویک با شلیک مستقیم ماموران مرزبانی ایران کشته شد.

همچنین در تیراندازی ماموران مرزی به گروهی از کولبران در نقطه مرزی سلماس یک کولبر به نام محمد ولی‌پور زخمی شد.

در اقدام دیگری در اورمیه نیز ماهر شینی بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران از ناحیه گردن زخمی شد. منابع خبری وضعیت جسمانی این کولبر را «وخیم» گزارش کردند.

بر اساس گزارش منابع خبری از آغاز مهر تا ۲۰ آبان سال جاری دست کم ۲۰ کولبر در نقاط مرزی ایران با شلیک مستقیم ماموران نظامی کشته شدند.

مرکز حقوق بشر کردستان نیز گزارش کرده که طی چهار روز گذشته حداقل ۴ کولبر به دست ماموران نظامی ایران به قتل رسیدند و سه تن نیز مجروح شدند.

عبدالرضا رحمان فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران یک ماه قبل کولبری را «غیرقانونی» دانست. پیش از این دولت جمهوری اسلامی به کولبران قول داده بود که در طرحی به نام «ساماندهی کولبری» امکان برخورداری کولبران از بیمه درمانی را فراهم کند.

جمهوری اسلامی ایران سال گذشته همزمان با برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان، مرزهای میان ایران و اقلیم کردستان را مسدود و بر شمار نیروهای نظامی در این منطقه افزود.

کولبران و کاسبکاران کردستان ایران در اعتراض به این اقدام و کشتار کولبران به دست نیروهای مرزبانی چندین روز پیاپی در چند شهر تجمع کردند.

رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ایران همزمان با این اعتراض‌ها، گفته بود که حدود ۸۰ هزار تن در مناطق مرزی کردستان در استان‌های آذربایجان‌غربی، کردستان و ایلام و کرمانشاه از طریق کولبری امرار معاش می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

«کولبری تفریح نیست بلکه اجبار و محصول تبعیض و ستم دولت است»

Share