Share

دو مقام دولتی عراق که نام آن‌ها اعلام نشده به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که عراق با ایران توافق کرده که در برابر دریافت گاز و برق، مواد غذایی و اقلام بشردوستانه به ایران بدهد.

صدور گاز از ایران به عراق (عکس: آرشیو)

سفارت آمریکا در بغداد جمعه گذشته با ویدیویی در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد که آمریکا به عراق به مدت ۴۵ روز برای ادامه خرید گاز طبیعی و برق از ایران معافیت موقت داده است. این معافیت به عراق فرصت می‌دهد به سوی استقلال انرژی گام بردارد و شرط آن هم این است که عراق در ازای واردات برق و گاز به ایران دلار پرداخت نکند.

یکی از دو مقام دولتی عراق به رویترز گفته است:

«مهلت ۴۵ روزه آمریکا به عراق برای توقف واردات گاز و برق از ایران کافی نیست. در این مدت عراق نمی‌تواند جایگزینی برای انرژی مورد نیاز خود پیدا کند.»

این مقام دولتی عراق هشدار داده که توقف واردات گاز و برق از ایران ممکن است امنیت داخلی عراق را به خطر بیندازد و به منازعات جناحی در این کشور دامن بزند.

مقام دوم هم گفته است که عراق به ایالات متحده درخواست تمدید مهلت ۴۵ روزه واردات گاز و برق از ایران را داده است. به گفته این مقام عراقی، در مقابل گاز و برق، عراق متعهد می‌شود مواد غذایی و اقلام بشردوستانه را در اختیار ایران بگذارد و دولت روحانی هم با این معامله پایاپای موافقت کرده است.

مقامات بانک مرکزی عراق در اوت سال جاری اعلام کرده بودند اقتصاد این کشور در ارتباط تنگاتنگ با ایران است و به همین سبب بغداد از واشنگتن درخواست خواهد کرد از برخی از تحریم‌ها علیه ایران، از جمله گاز و برق معافیت بگیرد.

ایران بر اساس دو قرارداد جداگانه از نیمه دوم سال گذشته میلادی روزانه در مجموع ۵۰ میلیون مترمکعب گاز به بغداد و بصره صادر می‌کند. گاز ایران تنها منبع دو نیروگاه گازی عراق برای تولید برق است. شنبه گذشته در بغداد وزیران نفت عراق و عربستان سعودی با هم دیدار کردند. عربستان به عراق پیشنهاد احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و صادرات برق داده است.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق دو روز قبل در سفرش به کویت، از ایالات متحده آمریکا خواسته بود در اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران، شرایط ویژه سیاسی و اجتماعی عراق را در نظر بگیرد.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری عراق: میانجی ایران و آمریکا نیستیم

 

Share