Share

عبدالفتاح سلطانی فعال حقوق بشر زندانی و وکیل بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی، پس از سال‌ها تحمل زندان به طور مشروط آزاد شد.

عبدالفتاح سلطانی فعال حقوق بشر زندانی و وکیل بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی

دیده‌بان حقوق بشر گزارش رسانه‌های داخلی را تأیید کرده است: عبدالفتاح سلطانی که ۶ آبان به زندان بازگشته بود، چهارشنبه ۲۰ آبان به طور مشروط آزاد شد.

عبدالفتاح سلطانی، عضو کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی این حکم به ۱۰ سال کاهش پیدا کرد. طبق ماده ۱۳۴ در صورتی که جرایم فرد بیشتر از یک مورد باشد، تنها حکمی در نظر گرفته می‌شود که بالاترین میزان مجازات است. همچنین در صورت استفاده از حق آزادی مشروط، سلطانی می‌بایست آزاد می‌شد. این فعال حقوق بشری که در طی سال‌های زندان تنها دخترش هما را از دست داد، بعد از تحمل ۷ سال زندان با حکم شعبه‌ ۵۴ دادگاه تجدید و اعمال ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی از حق آزادی مشروط برخوردار شد.

وکیل سلطانی در گفت‌وگو با روزنامه قانون گفته بود که وزارت اطلاعات با آزادی مشروط عبدالفتاح سلطانی مخالف است:

«به طور شفاهی مطرح شد که وزارت اطلاعات با آزادی مشروط مخالف است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در نامه‌ای به رئیس جمهوری از او بخواهیم به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی، ضمن صدور دستور عاجل و ویژه برای بررسی فوری موضوع، در صورت نادرستی این انتساب، رسماً ایضاح و اعلام فرمایند و در صورت صحت، دستور شایسته و قانونی صادر فرمایند.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی اما این نامه را بی‌پاسخ گذاشته بود.

مشارکت در تأسیس کانون مدافعان حقوق بشر در زندان، دریافت جایزه حقوق بشر نورنبرگ آلمان و اطلاع‌رسانی درباره پرونده موکلان از اتهامات عبدالفتاح سلطانی است.

بیشتر بخوانید:

عبدالفتاح سلطانی به زندان برگشت

Share