Share

وضعیت جسمانی آرش صادقی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر بسیار وخیم گزارش می‌شود.

آرش صادقی

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان-نه به اعدام، پس از عمل جراحی انجام شده بر روی دست آرش صادقی، تعدادی از اعصاب حرکتی و حسی دست او از کار افتاده و عملا فاقد فعالیت است؛ به طوری که از مچ به پایین حرکت اندکی دارد و انگشتان او تنها کمی باز و بسته می‌شوند.

بر اساس این گزارش دست این زندانی سیاسی در محل عمل «روی بازو» متورم است و به علت وجود پلاتین و سیمان مخصوص (که به جای استخوان برداشته شده، کار گذاشته شده) عفونت دارد.

پزشکان معالج آرش صادقی خواسته بودند که او حداقل ۲۵ تا ۳۰ روز بعد از عمل در بیمارستان بستری باشد و به شیمی درمانی بپردازد اما دادستانی و اطلاعات سپاه ضمن مخالفت با این توصیه پزشکان، دو روز پس از عمل او را به زندان برگرداندند. به این ترتیب شیمی درمانی که برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و سرایت به قسمت‌های دیگر بدن مثل سینه و … لازم بوده، انجام نشده است.

از سوی دیگر با توجه به انجام نشدن شیمی درمانی، پزشکان به این نتیجه رسیده‌اندکه دست‌کم باید دو عمل دیگر روی دست آرش صادقی انجام شود اما با توجه به موضع اطلاعات سپاه و دادستانی (همکاری نکردن و ندادن اجازه خروج از زندان) مشخص نیست چه زمانی و به چه ترتیبی ممکن است مراحل مداوای این زندانی اجرایی شود.

کانون حقوق بشری نه به زندان-نه به اعدام در گزارش خود درباره وضعیت آرش صادقی همچنین آورده است: «آرش صادقی علاوه بر سرطان مغز استخوان، از مشکل حاد گوارشی نیز رنج می‌برد که چون درمان دستگاه گوارش به طور مرتب و منظم به علت کارشکنی‌ها انجام نمی‌گیرد، او حتی قادر به خوردن غذاهای معمولی نیست و همین امر باعث ضعیف شدن تدریجی و دائمی او شده است. به‌خصوص که بابت عفونت دست، به‌صورت مستمر از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کند و نبود غذای کافی و متناسب با بیماری، باعث ضعیف شدن بدن و تحلیل عضلات او شده است.»

آرش صادقی در بندی در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس است که آب گرم و وسایل گرمایشی مناسب و کافی ندارد و به دلیل پوشاندن پنجره‌ها و منافذ، هوای کافی نیز برای تنفس وجود ندارد.

آرش صادقی اولین بار در روز ۱۸ تیر سال ۸۸ در مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران، همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری از سوی مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از ۹۰ روز به قید کفالت آزاد شد. او بار دیگر در اردیبهشت سال ۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۶ ماه حبس در اسفند ماه و با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. زمانی که او به‌طور موقت از زندان آزاد شده بود، مأموران برای بازداشتش به خانه‌ او یورش بردند که این امر موجب سکته و در نهایت فوت مادر آرش صادقی شد.

این فعال سیاسی آخرین بار در خرداد ماه سال ۹۵ در دادسرای شهید مقدس زندان اوین بازداشت و برای اجرای حکم ۱۹ سال حبس روانه زندان اوین شد. صادقی در آبان ماه ۹۵ به مدت ۷۰ روز دست به اعتصاب غذا زد و مهر ماه ۹۶ نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

سه سال پیش اما گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی نیز از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی که تا به حال ده‌ها فعال مدنی را با احکامی ناعادلانه‌ محکوم و زندانی کرده است، به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به شش سال زندان محکوم شد. سه سال از این محکومیت به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده درباره مجازات سنگسار است.


  • در همین زمینه

عفو بین‌الملل: مقامات ایران آرش صادقی را شکنجه می‌دهند

Share