Share

اتحادیه پترولیوم ژاپن اعلام کرد در صورت عدم تمدید معافیت از تحریم نفتی ایران، خریدان ژاپنی مایل نیستند از ابتدای آوریل/فروردین نفت ایران را بارگیری کنند. این اقدام به دلیل مشکلات در پرداخت‌های مالی است که از اوایل مه ۲۰۱۸/اردیبهشت ۹۷ قبل از اعلام تحریم‌های جدید اعمال شده بودند.

نمایی از پالایشگاه سوده‌گائورا در ژاپن (عکس: آرشیو)

به گزارش رویترز تاکاشی تسوکیوکا، رئیس اتحادیه پترولیوم ژاپن سه‌شنبه ۲۷ نوامبر/ ۶ آذر در جمع خبرنگاران گفت:

«حجم سنگینی از محموله‌های نفتی ایران در ماه‌های ژانویه و فوریه بارگیری خواهد شد و احتمالا چند مورد نیز در اواخر دسامبر انجام می‌شود».

رئیس اتحادیه پترولیوم ژاپن همچنین توضیح داد که در سال‌های اخیر ژاپن معمولاً خرید نفت خام را در ماه مارس متوقف می‌کرد زیرا پالایشگاه‌ها منتظر می‌ماندند تا دولت بیمه کشتی‌ها را در سال جدید مالی که در ژاپن در آوریل آغاز می‌شود تمدید کند. مشخص نیست که با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم نفتی ایران این اقدام در سال جاری هم انجام شود.

تابستان گذشته گروه مالی میتسوبیشی یو اف جی و واحد بانکی گروه مالی میزوهو به دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا، معاملات بانکی با ایران را متوقف کردند. پیش از این پورتال S&P Global Platts (یک سامانه‌ تخصصی برای تحلیل اطلاعات بازار انرژی در جهان) از احتمال خروج زودهنگام ژاپن از معاملات نفتی با ایران خبر داده بود.

ناکاشی تسوکیوکا همچنین رئیس «ادیمیتسو کوزان» دومین پالایشگاه بزرگ ژاپن است. نفت خام خریداری‌شده از ایران یک درصد نفت این پالایشگاه را تشکیل می‌دهد. او گفت امیدوار است بتواند باقی مانده حجم قرارداد از نفت ایران را در دوره معافیت ژاپن از تحریم نفتی ایران تحویل بگیرد.

رئیس اتحادیه پترولیوم ژاپن اعلام کرد که پس از پایان ۱۸۰ روز اولیه صنعت پالایش نفت ژاپن از دولت درخواست خواهد کرد تا پیش ‌از موعد معافیت را تمدید کند.

بعد از اینکه کاخ سفید تحریم‌های جدید را بر صنایع نفتی انرژی و بانکی ایران اعنال کرد بود به ژاپن و هفت کشور دیگر معافیت داد تا به صورت موقت از ۵ نوامبر/۱۳ آبان تا ۱۸۰ روز به خرید نفت از ایران ادامه دهند. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده که معافیت از تحریم نفتی ایران موقتی است و برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین انجام شده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی بارها تکرار کرده که آمریکا قادر نیست صادرات نفت ایران را متوقف کند. روحانی هفته پیش در جریان سفرهای استانی اش در سخنانی در خوی گفت تحریم‌ها به جایی نمی‌رسد و جمهوری اسلامی همچنان به صادرات نفت خام خود ادامه خواهد داد. روحانی تصریح کرد که رابطه با همسایگانی نظیر ترکیه، جمهوری آذربایجان، و عراق به ایران کمک خواهد کرد تا با تحریم‌های آمریکا مقابله کند.

تا قبل از بازگشت تحریم‌های نفتی ایران، واردات نفت ژاپن از ایران در فاصله ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸، معادل ۱۶۴هزار و ۹۰۰ بشکه در روز بود. این میزان ۵درصد کلیه واردات نفتی ژاپن را تشکیل می‌داد.

بیشتر بخوانید:

تولید نفت عربستان به بالاترین میزان رسید

Share