Share

گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل چهارم دسامبر / ۱۳ آذر با عنوان «اسرار به خون آغشته: چرا کشتار ۶۷ جنایت ادامه‌دار علیه بشریت است؟» در لندن و در یک نشست مطبوعاتی با حضور خبرنگاران رسانه‌های فارسی زبان و بین‌المللی به صورت رسمی رونمایی شد.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود تاکید کرد اعدام‌شدگان ۳۰ سال پیش به صورت قهری ناپدید شده و در رویه‌ای فراقضایی در زندان‌ها اعدام شده‌اند. این سازمان مقام‌ها و مسئولان جمهوری اسلامی را به دلیل پنهان نگه داشتن سرنوشت و محل دفن هزاران مخالف و دگراندیش سیاسی اعدام‌شده در سال ۶۷ به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرد. عفو بین‌الملل این گزارش را در ۲۰۰ صفحه منتشر کرده است.

در این نشست مطبوعاتی عکس‌ها و مدارکی که عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود آورده، به نمایش گذاشته است.

فتوای خمینی در پاسخ به سئوال احمد پسرش از جانب موسوی اردبیلی: تاکید بر اعدام سریع همه زندانیان سرموضع، چه با حکم اعدام و یا داشتن حکم زندان کوتاه مدت.
مسئولین نظام در آن زمان، همه اعدام‌های مجاهدین را انکار کردند و گفتند که آنها در هنگام حمله به ایران کشته شده‌اند. درحالیکه در نامه‌های دیگر و گواهی فوت برای اکثر آن‌ها گواهی فوت با عنوان مرگ طبیعی نوشته شده است.
منوچهر متکی حتی یک مورد از ۱۵۱۱ مورد اعدامی را که در سازمان ملل مطرح شده بود، نپذیرفت. او گفت آنها یا به دلایل طبیعی مرده‌اند، یا مشغول تحصیل و یا کار در ایران هستند. درحالیکه گواهی‌های فوت آنها پیش از این صادرشده بود. ---- سیروس ناصری، نماینده سابق ایران در دفتر سازمان ملل در ژنو (عکس پائین) گفته بود که ۱۴۰ مورد نامبرده‌شدگان در هیچکدام از لیست‌های بیمارستان‌ها و یا لیست وفات یافتگان نیست و آنها در عملیات حمله به ایران در جنگ کشته شده‌اند.
در گواهی فوت فرد اعدامی (عکس راست) علت مرگ را «طبیعی» نوشته‌اند. در نامه شوراهای اسلامی که خانواده‌ قربانی برای گرفتن دفترچه بسیج اقتصادی نیاز داشتند، از واژه «معدوم» برای همان شخص استفاده شده است.
مسئولین نظام در آن زمان، همه اعدام‌های مجاهدین را انکار کردند و گفتند که آنها در هنگام حمله به ایران کشته شده‌اند. درحالیکه در نامه‌های دیگر و گواهی فوت برای اکثر آن‌ها گواهی فوت با عنوان مرگ طبیعی نوشته شده است.

در همین ارتباط رها بحرینی، پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل در امور ایران، در گفت‌و‌گو با زمانه گفت که عفو بین‌الملل اطلاع دارد که چندیدن خانواده به کارگروه ناپدیدشگان سازمان ملل شکایت و درخواست روشن شدن سرنوشت و محل دفن اعضای مفقودالاثر خانواده خود را مطرح کرده‌د. به گفته رها بحرینی عفو بین‌الملل در تلاش است تا خانواده‌های بیشتری این مکانیزم بین‌المللی را دنبال کنند.

رها بحرینی همچنین تأیید کرد که این سازمان برای نخستین بار در گزارش جدیدش دولت ایران را به «جنایت علیه بشریت» محکوم کرده است؛ در واقع اولین باری که یک نهاد بین‌المللی معتبر این اتهام را به جمهوری اسلامی وارد می‌کند.

به علاوه، اتهام وارد شده به دولت ایران تنها مربوط به گذشته نیست و عفو بین‌الملل جمهوری اسلامی را به جنایت «ادامه‌دار» علیه بشریت محکوم کرده است.

به گفته رها بحرینی، عفو بین‌الملل از نهادهای سازمان ملل درخواست کرده که تحقیقات مستقل و جامع درباره کشتار ۶۷ و جنایت علیه بشریت، که تا به امروز از طریق پنهانکاری در جریان است، را انجام بدهند.

گفت‌وگو با رها بحرینی را در ادامه ببینید:


در همین زمینه:

عفو بین‌الملل خواستار تحقیق مستقل سازمان ملل درباره اعدام‌های سال ۶۷ در ایران شد

Share