Share

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته کشورش با توقف حمایت از نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان مخالف است و همچنان به مقابله با نفود ایران ادامه خواهد داد. او در عین حال تاکید کرده که آینده‌ای برای یمنی که تحت حمایت ایران باشد و عربستان و امارات را تهدید کند، وجود نخواهد داشت.

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خلیج فارس می‌گوید که پایان یافتن جنگ داخلی در یمن، باید بدون تهدیدات ایران برای عربستان سعودی و امارات متحده عربی باشد.

تیموتی لندرکینگ، روز یکشنبه، ۹ دسامبر/ ۱۸ آذر در یک نشست امنیتی در امارات گفته است که آمریکا دولت یمن را که از سوی ائتلاف عربی حمایت می‌شود و حوثی‌ها را که از سوی ایران حمایت می‌شوند، به حضور فعال در گفت‌وگوهای صلح در سوئد دعوت می‌کند.

او تاکید کرده که ایالات متحده مخالف توقف حمایت از نیروهای ائتلاف تحت رهبری سعودی در یمن است.

لندرکینگ گفته که آمریکا همچنان در مقابله با نفوذ ایران و نظامی‌گری اسلامی مشارکت خواهد داشت.

ایالات متحده به دنبال قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار عربستانی در استانبول، به خاطر مشارکت در چهار سال جنگ داخلی یمن که منجر به قطحی در این کشور شده است، تحت فشار‌های داخلی بوده است.

ماه گذشته سناتورهای آمریکایی به کاهش حمایت نظامی از دولت یمن که شامل فروش سلاح و به اشتراک گذاشتن اطلاعات می‌شود، رای دادند.

تیموتی لندرکینگ با تایید این فشارها گفته به شدت با کاستن حمایت از دولت یمن مخالف است و این حمایت‌ها را ضروری می‌داند.

ایالات متحده ماه گذشته، سوخت‌دهی به هواپیمای ائتلاف را متوقف کرد. این هواپیماها به حملات هوایی علیه هزاران غیرنظامی در یمن متهم شده‌اند.

لنردکینگ گفته گفت‌وگوهای صلح با حمایت سازمان ملل که هفته گذشته در سوئد آغاز شده، نخستین گام برای پایان دادن به درگیری‌های چهارساله یمن است که به کشته شدن هزاران نفر انجامیده است.

او گفته آمریکا به دنبال یک یمن با ثبات و متحد است.

جنگ یمن به عنوان جنگ نیابتی ریاض و تهران تلقی می‌شود. حوثی‌ها با سایر گروه‌های وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی که تحت حمایت عربستان و امارات هستند می‌جنگند.

حوثی‌ها که کنترل شعر صنعا را پس از برکنار کردن دولت منصور هادی در سال ۲۰۱۴ به عهده دارند، دست به حملات موشکی به شهرهای عربستان زده‌اند. دولت منصور هادی در بندر عدن مستقر است.

مذاکرات صلح یمن در استکهلم آغاز شد

Share