Share

رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی که در استانبول در کنفرانس دادگستری‌های کشورهای ناظر و عضو سازمان همکاری اسلامی ایراد کرد، ایالات متحده آمریکا را تهدید کرد که چنانچه به حمایت‌های خود از یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه ادامه دهد، ارتش ترکیه وارد شهر منبج می‌شود و علاوه بر آن به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شرق فرات نیز تعرض می‌کند. مظلوم کوبانی یکی از فرماندهان نظامی کرد اعلام کرده که یگان‌های مدافع خلق با هرگونه تعرض نظامی ارتش ترکیه مقابله می‌کنند.

۱۴ دسامبر/ ۲۲ آذر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هنگام سخنرانی در کنفرانس دادگستری‌های کشورهای ناظر و عضو سازمان همکاری اسلامی ددر استانبول

رجب طیب اردوغان پیش از این اعلام کرده بود که ارتش ترکیه، به زودی عملیاتی را علیه یگان‌های مدافع خلق که بخش‌هایی از شمال سوریه را در کنترل خود دارند و آمریکا هم از آنان حمایت می‌کند انجام می‌دهد. رئیس جمهوری ترکیه جمعه ۱۴ دسامبر/ ۲۳ آذر در بخشی از سخنانش در کنفرانس دادگستری‌های کشورهای ناظر و عضو سازمان همکاری اسلامی یک بار دیگر این تهدید را تکرار کرد. شامگاه گذشته ارتش ترکیه در شمال عراق، در شهر سنجار و نزدیکی کوهستان قندیل عملیاتی را علیه پ ک ک آغاز کرده است. آمریکا و ترکیه با هم توافق کرده‌اند که کردهای شمال سوریه از شهر منبج خارج شوند. دولت ترکیه اما می‌گوید آمریکا در اجرای این معاهده تعلل می‌کند. اردوغان در سخنرانی خود در استانبول گفت:

«ترکیه باید این سازمان‌های تروریستی را نابود کند یا اینکه به دست آنها نابود خواهد شد. با صراحت می‌گویم: ما سازمان‌های تروریستی در شمال سوریه را برای همیشه نابود می‌کنیم. آمریکا ۲۲ پایگاه در شمال سوریه دارد و بیش از ۲۰ هزار کامیون سلاح و خودروی نظامی به این منطقه منتقل کرده. چه کسانی این تسلیحات را دریافت کردند؟ پ‌ک‌ک، پ‌ی‌د و ی‌پ‌گ… و آنها در نهایت از این سلاح‌ها برای حمله به ترکیه استفاده می‌کنند.»

رئیس جمهوری ترکیه ادعا کرد که کشورهای غربی در نظر داشتند «تروریست‌ها» را به شرق فرات منتقل کنند، اما ترکیه نقشه آنان را به هم زد:

«نگذاشتیم در این کار موفق شوند. البته ما زمان زیادی را در موضوع شرق فرات از دست دادیم، به همین خاطر حتی یک روز هم برای عملیات در شرق فرات تعلل نخواهیم کرد.»

طبق توافقی که در ژوئن/خرداد گذشته بین ترکیه و آمریکا به دست آمد، نیروهای دو کشور که به صورت مستقل در منبج گشت‌زنی می‌کردند، تحت آموزش قرار گرفتند تا گشت‌زنی را به صورت مشترک انجام دهند. گشت‌ نظامی مشترک بخشی از توافق کلی آمریکا و ترکیه درباره یک نقشه راه برای همکاری‌های بیشتر در منبج است. ایالات متحده آمریکا به ترکیه هشدار داده که هرگونه عملیات نظامی در شمال سوریه این توافق و لاجرم امنیت ترکیه را به خطر می‌اندازد.

مظلوم کوبانی یکی از فرماندهان نظامی کرد روز گذشته اعلام کرده بود که یگان‌های مدافع خلق با هرگونه تعرض نظامی ارتش ترکیه مقابله می‌کنند.

شورای اجرایی دولت خودمختار در شمال و شرق سوریه از جامعه جهانی، از جمله سازمان ملل و ائتلاف جهانی علیه داعش خواسته بود تا به دلیل آن‌چه نقض قوانین بین‌المللی نامیده، با طرح‌های خصمانه اردوغان مقابله کنند.

بیشتر بخوانید:

هشدار آمریکا به ترکیه در مورد حمله به کردهای سوریه

Share