Share

دفتر نشر آثار رهبری کتابی با عنوان «فتنه تغلب» و کلیپی برای معرفی این کتاب منتشر کرده. در این کلیپ، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در جلسه‌ای با گروهی از روحانیون در روزهای بعد از انتخابات ۸۸ می‌گوید میرحسین موسوی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مسأله «تقلب» را مطرح کرده بود و بعد از انتخابات هم مردم را به شورش و نافرمانی مدنی دعوت کرد. اکنون میرحسین موسوی پیشنهاد داده که جلسه دیدار او با رهبر جمهوری اسلامی در روزهای پس از انتخابات به طور کامل و بدون سانسور پخش شود.

میرحسین موسوی (عکس: آرشیو)

همزمان با ساگرد ۹ دی، شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی مستندی پخش کرد با عنوان «خارج از دید». دفتر نشر آثار رهبر جمهوری اسلامی کتابی با عنوان «فتنه تغلب» منتشر کرده. هم در این کتاب و هم در مستند «خارج از دید» میر حسین موسوی متهم شده که با هدف ایجاد شورش و اغتشاش در ایران در انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ شرکت کرده است. در کلیپی که برای معرفی کتاب «فتنه تغلب» انتشار یافته، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در جمع گروهی از روحانیون می‌گوید:

«آقای موسوی اعلام کرد که در این انتخابات تقلب شده و این منشاء تمام اتفاقات بعدی شد. آقای موسوی گفت: من از حق شما دفاع می‌کنم. مردم بیایید. منم میام. دعوت مردم به نافرمانی، به شورش. به استناد این که در انتخابات تقلب شده. سوال آنجاست. شما از کجا فهمیدید در انتخابات تقلب شده؟ چه دلیلی اقامه شد؟ این شد منشاء حرف‌های بعدی. سعی کردند ایشان را در صحنه نگه دارند.»

سایت کلمه، چهارشنبه ۱۲ دی گزارش داده که میرحسین موسوی از انتشار این کتاب و آن کلیپ تبلیغی مطلع شده و پیشنهاد داده نوار مذاکرات رهبری با او نیز که بعد از انتخابات انجام شده به طور کامل و بدون سانسور جهت اطلاع مردم پخش شود.

رهبر جمهوری اسلامی در نمایی از کلیپ یاد شده می‌گوید که بین او و میرحسین موسوی «یک ارتباط عاطفی» و در برخی مسائل «وحدت سلیقه» وجود دارد و به همین اعتبار او قصد داشته به موسوی هشدار بدهد:

«همان روز شنبه عصر (۲۳ خرداد ۱۳۸۸) که ایشان ظهر اطلاعیه داده بود، یک نفر را پیش ایشان فرستادم. گفتم یک تَنبُّهی به ایشان بدهیم تا ایشان عقب بنشیند. اما ایشان حرفایی زدند که بنده را خیلی متعجب کرد. ایشان گفته بود نه. باید انتخابات ابطال شود. ما امروز جلسه داشتیم با فلان کس و فلان کس. همه در آن جلسه اتفاق نظر داشتند که باید انتخابات ابطال شود. از آن ۴ نفر که در آن جلسه بودند، ۲ نفرمنکر شدند. ۲ نفر دیگر باقی ماند که یک نفر آن خود آقای موسوی بود.»

از روز برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ تا ۳۰ تیر حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در نقاط مختلف ایران چندین تجمع برگزار کردند. راه‌پیمایی سکوت ۲۵ خرداد در تهران که صدها هزار نفر در آن حضور داشتند یکی از بزرگ‌ترین این تجمعات بود. علی خامنه‌ای ۲۹ خرداد با حضور در نماز جمعه تهران امکان ابطال انتخابات را رد کرد.

در مستند «خارج از دید» ساخته مهدی نقویان که از شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، چنین وانمود می‌شود که میر حسین موسوی از ابتدا بحث تقلب را مطرح کرد و در صدد برآمد که با ایجاد هیأت نظارت بر انتخابات به موازات شورای نگهبان یا در انتخابات پیروز شود و یا اینکه ایران را به آشوب بکشاند. در تبلیغات گسترده‌ای که به مناسبت انتشار کتاب «فتنه تغلب» انجام شد، میرحسین موسوی به عنوان زمینه‌ساز تحریم‌های غرب علیه ایران معرفی می‌شود.

از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ تاکنون میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در حصر خانگی به سر می‌برند.

بیشتر بخوانید:

حضور میرحسین موسوی در خانه برادرش ــ مانورها برای رفع حصر

Share