Share

وزارت اطلاعات اعلام کرد در استان‌های قزوین، تهران و مازندران ۱۲ نفر از عوامل اخلال در بازار ارز، به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور، قاچاق ارز از طریق خرید و فروش غیرقانونی، تحصیل مال و کسب منفعت نامشروع، فرار مالیاتی و پولشویی بازداشت و به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

وزارت اطلاعات (عکس: آرشیو)

به گزارش رسانه‌های داخلی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی دوشنبه ۱۶ دی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده است‌ که ۱۲ نفر از ارزفروشان در استان‌های قزوین، تهران و مازندران را بازداشت کرده. وزارت اطلاعات ادعا می‌کند که این گروه یک باند بودند و سرکرده آن‌ها هم قصد داشته از ایران خارج شود که او هم شناسایی و بازداشت شده است.

وزارت اطلاعات اعلام کرده اعضای باند یاد شده به صورت شبکه سازمان یافته و حرفه‌ای فعالیت می‌‌کردند و از سال ۹۳ تاکنون در مجموع بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد ریال گردش مالی داشتند و نزدیک به ۴۵۰ میلیون دلار را در بازارهای سیاه معامله کرده‌اند. مأموران وزارت اطلاعات در استان آذربایجان شرقی نیز ۱۳ نفر را به اتهام تخلفات در حواله‌های ارزی بازداشت کرده و به مراجع قضایی تحویل داده است.

با خروج آمریکا از برجام، دور تازه‌ای از بحران ارزی در ایران آغاز شد. ریال بخش عمده‌ای از ارزش خود را از دست داد و گروهی از صرافان و دست‌فروشانی که دلار را به قیمتی بالاتر از نرخ بانک مرکزی به بازار تزریق می‌کردند، بازداشت شدند. رهبر جمهوری اسلامی ۶ تیر سال جاری از قوه قضائیه خواسته بود با «مختل‌کنندگان امنیت اقتصادی برخورد کند.» از آن زمان تا کنون ده‌ها نفر بازداشت شده‌اند. افرادی که «سلطان سکه» و «سلطان قیر» نامیده شده‌اند اعدام شده‌اند و فردی هم با لقب «سلطان کاغذ» بازداشت شده است.

Share