Share

پلیس هلند چهار نفر از جمله فرزند احمد مولا ابوناهض مشهور به احمد نیسی، از رهبران «جنبش آزادى‌بخش الأحواز» ‌که ۸ نوامبر ۲۰۱۷ مقابل منزلش در شهر لاهه به قتل رسید، را در تجمع مقابل سفارت ایران در لاهه هلند بازداشت کرد. این تجمع یک روز پس از نامه دو وزیر دولت هلند به پارلمان این کشور مبنی بر  دست‌داشتن جمهوری اسلامی در ترور دو ایرانی ساکن هلند شکل گرفت.

تصویری از تجمع ۹ ژانویه / ۱۹ دی در جوار سفارت ایران در لاهه هلند

بعدازظهر ۹ ژانویه / ۱۹ دی در جوار سفارت ایران در شهر لاهه در هلند تجمعی شکل گرفت که با دخالت پلیس هلند تجمع‌کنندگان پراکنده شدند. چهار تن از تظاهرکنندگان توسط پلیس دستگیر شدند. یکی از بازداشت‌شدگان پسر احمد مولا ابوناهض مشهور به احمد نیسی است که در سال ۲۰۱۷ در شهر لاهه به قتل رسید.

همچنین در میان تظاهرکنندگان بستگان دو تن از کسانی که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به قتل رسیدند حضور داشتند. با مداخله پلیس که به گفته شاهدان عینی با خشونت همراه بود، از ورود چند تن از تظاهرکنندگان که سعی داشتند با بالا رفتن از حصار وارد ساختمان سفارت شوند جلوگیری شد. در این میان معترضان شعارهایی مانند «ایران تروریست» سر می‌دادند.

پیش از این ۸ ژانویه / ۱۸ دی استف بلوک و کایسا اولونخرن دو وزیر دولت هلند در نامه‌ای به پارلمان این کشور جمهوری اسلامی را به دست‌داشتن در ترور دو ایرانی ساکن هلند متهم کردند:

«سازمان اطلاعات هلند (AIVD) شواهدی محکمی دارد که ثابت می‌کند ایران در دو قتل در هلند دست داشته است، قتل محمد صمدی (کلاهی) در سال ۲۰۱۵ در شهر آلمیره و قتل احمد نیسی در سال ۲۰۱۷ در شهر لاهه.»

علی معتمد ۲۰۱۵ در شهر آلمیره هلند در ۵۶ سالگی به قتل رسید. پس از چند سال دادگاهی در ماه مه سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که او به احتمال بسیار محمد رضا کلاهی است. کلاهی متهم اول پرونده انفجار دفتر جمهوری اسلامی در ۷ تیر ۱۳۶۰ است. بر اساس آمار رسمی، در این بمب‌گذاری ۷۳ تن از مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی از جمله محمد بهشتی کشته شدند.  احمد مولا ابوناهض مشهور به احمد نیسی، از رهبران و بنیانگذاران «جنبش آزادى‌بخش الأحواز» ‌۸ نوامبر ۲۰۱۷ مقابل منزلش در کوچه «یان فان ری بیک استرات» در شهر لاهه بر اثر اصابت سه گلوله به سرش به قتل رسید.

در ماه‌های اخیر ایران متهم شده است در ترورهای ناکام دیگری در اروپا دخالت داشته است. در نامه دو وزیر هلندی نیز آمده است: «به ایران اطلاع داده شده که دخالت ایران چنین اقداماتی از سوی اروپا پذیرفته شده نیست و باید فورا متوقف شود. اگر ایران دست از دخالت در این ترورها برندارد، تحریم‌ها بیشتری خواهد شد.»

اتحادیه اروپا نیز در راستای دخالت ایران در ترورهای اروپا، وزیر اطلاعات و امنیت ایران و دو فردی که در این دو ترور دست داشته‌اند را تحریم کرده است.

بیشتر بخوانید:

دولت هلند: جمهوری اسلامی در ترور دو شهروند ایرانی در هلند دست دارد

در  همین زمینه:

Share