Share

به دنبال گزارش خبرگزاری رسمی سوریه از حملات موشکی به یک انبار در فرودگاه دمشق، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تایید کرد که این حمله را اسرائیل انجام داده و هدف آن نابود کردن تجهیزات نظامی ایران در سوریه بوده است. چنین اظهارنظری به شکل عمومی درباره حملات موشکی نادر است.

عکس از آرشیو

نتانیاهو روز یک‌شنبه، ۱۳ ژانویه/ ۲۳ دی در آغاز جلسه کابینه این کشور گفت در ۳۶ ساعت گذشته نیروهای هوایی این کشور به انباری در فرودگاه بین‌المللی دمشق که تجیهزات نظامی ایران در آن نگهداری می‌شده، حمله کرده‌اند.

او گفت:

«اعلام انجام این حمله موشکی نشان می‌دهد ما همان‌طور که وعده داده بودیم، بیش از همیشه نسبت به حضور ایران در سوریه واکنش قاطع نشان می‌دهیم.»

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کرده بود هواپیماهای جنگی اسرائیلی چندین موشک به دمشق شلیک کرده‌اند که تنها یکی از آنها با انبار برخورد کرده است و سایر موشک‌ها را سوریه ساقط کرده است.

تصاویری از آتش‌افکنی نیروی دفاع هوایی به اهدافی در آسمان سوریه پخش شده. در یکی از این تصاویر صدای انفجار شنیده می‌شود.

اسرائیل حملات خود به سوریه را بخشی از تلاش‌های این کشور برای مقابله با نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه می‌داند.

وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی که پنج‌شنبه گذشته در دانشگاه آمریکایی قاهره درباره سیاست‌های راهبردی آمریکا در خاورمیانه با توجه ویژه به امنیت اسرائیل ایراد کرد، به صراحت گفت تا وقتی که حتی یک سرباز ایرانی در سوریه حضور دارد، آمریکا از تلاش‌های خود برای قطع نفوذ جمهوری اسلامی در این کشور دست برنمی‌دارد.

قرار است در ماه فوریه هم اجلاسی در لهستان و در سطح بین‌المللی، برای بررسی نفوذ ایران در خاورمیانه برگزار شود. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی کاردار لهستان را به دلیل میزبانی کشورش در این کنفرانس احضار کرده است: اعتراض ایران به میزبان کنفرانس صلح و امنیت خاورمیانه: کاردار لهستان احضار شد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اما در دیدار و گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو در برزیل اعلام کرده بود ایالات متحده همچنان از اسرائیل برای مقابله با حضور نظامی ایران در سوریه حمایت می‌کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ نیز در سفرش به اسرائیل بر همین معنا تأکید کرد.

اسرائیل بارها ایران را متهم کرده که با هواپیماهای مسافربری، سلاح و قطعات مورد نیاز ساخت موشک را به سوریه منتقل می‌کند.

آخرین گزارشی که از حمله اسرائیل به سوریه منتشر شد، متعلق به ۲۵ دسامبر سال گذشته میلادی بود. در این حمله سه سرباز سوری زخمی شدند.

یک مقام ارشد اسرائیل در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ گفته بود این کشور در دو سال گذشته بیش از ۲۰۰ حمله علیه اهداف مرتبط با ایران انجام داده است.


  • در همین زمینه

انفجار در آسمان دمشق

Share