Share

یک روزنامه آمریکایی گزارش داده است که مشاور امنیت ملی کاخ سفید پس از حملات خمپاره‌ای شبه‌نظامیان شیعه به مناطقی در بصره و بغداد که نیروهای آمریکایی در آنجا حضور داشتند، از وزارت دفاع آمریکا خواسته است که گزینه‌های حمله نظامی به ایران را به کاخ سفید ارائه دهد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید – در فوریه ۲۰۱۷ عکس از Michael Vadon

وال استریت ژورنال روز یکشنبه ۱۳ ژانویه /۲۳ دی‌ از قول منابع نظامی و سیاسی آمریکایی که نام آنها در گزارش آورده نشده نوشت که جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا از پنتاگون خواسته بوده که طرح‌هایی را برای حمله نظامی به ایران آماده کنند.

درخواست مشاور امنیت ملی کاخ سفید در رابطه با حملات سپتامبر ۲۰۱۸ شبه‌نظامیان شیعه به کنسولگری ایالات متحده در بصره و منطقه سبز بغداد مطرح شده است. وزارت خارجه ایالات متحده به طور رسمی جمهوری اسلامی ایران را مسئول این حملات معرفی کرده بود.

این حملات تلفاتی در پی نداشت اما منابعی که با وال استریت ژورنال صحبت کرده‌اند می‌گویند در پی این حملات بولتون چندین جلسه با مقامات مختلف از جمله مقامات وزارت دفاع داشته و به دنبال واکنش قاطعانه به این حملات بوده است. شورای امنیت ملی ایالات متحده همچنین از وزارت دفاع این کشور خواسته که گزینه حمله در داخل خاک سوریه و عراق را هم بررسی کنند.

یک مقام ارشد دولتی سابق که نخواسته نامش فاش شود به وال استریت ژورنال گفته است که این خبر که بولتون به دنبال طرح‌های برای واکنش نظامی علیه ایران است، “قطعا موجب نگرانی” شده و “مردم شوکه شده بودند.” او در ادامه گفت “اینکه در مورد چگونگی حمله به ایران اینقدر خونسرد بودند بهت انگیز بود.”

گرت مارکی، سخنگوی شورای امنیت ملی، در پاسخ به پرسش وال استریت ژورنال در رابطه با این خبر گفته است که این شورا “خط مشی و سیاست‌ها را هماهنگ می‌کند و گزینه‌ها را برای پیش‌بینی و واکنش به تهدیدات مختلف به رئیس‌جمهوری ارائه می‌دهد.”

مارکی در رابطه با حملات شبه‌نظامیان شیعه به کنسولگری امریکا در بصره و منطقه سبز بغداد گفته است این شورا مشغول بررسی وضعیت نیروهای آمریکایی پس از این حملات است و ” طیفی کامل از گزینه‌ها را برای حفظ امنیت این نیروها و منافع آمریکا” بررسی خواهد کرد.

وزارت دفاع طرح‌های درخواستی بولتون را برای حمله نظامی به ایران تهیه کرده است، اما وال استریت ژورنال نوشته که مشخص نیست که آیا این طرح‌ها به کاخ سفید ارائه شده‌اند. همچنین مشخص نیست که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا از درخواست بولتون مطلع بوده یا نه.

جان بولتون پیش از اینکه مشاور امنیت ملی کاخ سفید شود حمایت خود را از گزینه اقدام نظامی علیه ایران مطرح کرده است.

پس از اینکه مایک پمپئو وزیر خارجه کابینه ترامپ شد، بولتون و پمپئو به دنبال رویکرد سیاسی سخت‌گیرانه‌تری در رابطه با ایران هستند. مایک پمپئو با آغاز سال ۲۰۱۹، به دنبال ایجاد یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران است. او هفته گذشته در دیدار با سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اعلام کرد که برنامه ایران برای پرتاب ماهواره به فضا، پوششی برای ادامه آزمایش موشک‌های پیشرفته با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای است.


در همین زمینه:

وزیر خارجه آمریکا: برای مقابله با ایران به یک ائتلاف جهانی نیاز داریم

Share