Share

وزارت اطلاعات امیر امیرقلی، نویسنده و یکی از اعضای تحریریه نشریه گام را بازداشت کرده است. امیرحسین محمدی‌فرد و ساناز الهیاری، دو عضو دیگر تحریریه این نشریه چپ‌گرا و حامی حقوق کارگران معترض ایرانی نیز پیش از این بازداشت شده بودند.

امیر امیرقلی، یکی از اعضای تحریریه نشریه چپ‌گرای «گام»

نخستین بار دیده‌بان حقوق بشر گزارش داده بود که دوشنبه ۲۴ دی مأموران وزارت اطلاعات، امیر امیرقلی را در بابلسر بازداشت کرده‌اند. مراجع قضایی هنوز اتهامات این نویسنده و فعال سیاسی را اعلام نکرده‌اند. از محل نگهداری او هم اطلاعی در دست نیست. آخرین مقاله‌ای که از او با عنوان «سلطنت آفت بشریت است» منتشر شده، در انتقاد از حکومت پهلوی دوم است. نویسنده در این مقاله از حکومت شوراها دفاع می‌کند.

نشریه گام از آغاز اعتراضات کارگری در ایران خبرهای اعترضات کارگران نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز را دنبال کرده و از خواسته‌های کارگران برای پرداخت دستمزدهای معوقه و واگذاری مدیریت این واحدهای تولیدی به شوراهای کارگری دفاع کرده است.

در دو روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی خبرهایی دست به دست می‌شد مبنی بر آنکه مأموران امنیتی وسایل شخصی از جمله موبایل امیر امیرقلی را در اختیار گرفته‌اند و از طرف او پیام‌هایی برای دوستان و خانواده‌اش ارسال کرده‌اند با این هدف که وانمود کنند او بازداشت نشده. عباس امیر قلی، پدر امیر اما پنجشنبه ۲۷ دی بازداشت او را تأیید کرده است.

مأموران امنیتی شامگاه ۱۹ دی‌ به منزل پدری امیرحسین محمدی‌فر و ساناز الله‌یاری رفته و آنها را دستگیر کردند. آن‌ها نیز مانند امیر امیرقلی عضو تحریریه نشریه گام بودند و در ماه‌های اخیر در حمایت از کارگران و به ویژه تجمعات اعتراضی کارگران مطالبی نوشته بودند.

پیش از این در ۱۳ آذر نیز عسل محمدی، یکی دیگر از اعضای تحریریه نشریه گام توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود.

عسل محمدی ۱۵ دی با قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

عسل محمدی که در اطلاعات اهواز با سپیده قلیان، فعال مدنی در یک سلول زندانی بود، با انتشار نوشته‌ای در اینستاگرام شرحی از  نحوه بازجویی قلیان به دست داد:

«شاهد ساعت‌های طولانی بازجویی‌اش بودم و از ده صبح تا پاسی از نیمه شب تقریباً هر روز این پروسه تکرار می شد. من صدای فریاد و توهین‌های بازجویش را از اتاق کناری می‌شنیدم. شاهد روزی بودم که چنان فشاری برای اعتراف دروغ بر او آوردند که پنجه بر چهره‌اش می‌کشید و آرزوی مرگ می‌کرد.»

سپیده قلیان همراه با اسماعیل بخشی، کارگر نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بود. اسماعیل بخشی اعلام کرده که مأموران اطلاعات اهواز او را شکنجه داده‌اند و خواهان مناظره با وزیر اطلاعات شده است.

بیشتر بخوانید:

عسل محمدی، فعال مدنی: شهادت درباره شکنجه اسماعیل بخشی

Share