Share

تصاویر ماهواره‌ای فعالیت‌های موشکی عربستان از منظر خبرگزاری آسوشیتد پرس، تلاش ریاض برای ساخت و دست‌یابی به موشک بالستیک خوانده شده است.

پرتاب موشک میان‌برد بالستیک ایران (عکس از آرشیو)

به گزارش این خبرگزاری، فعالیت‌های موشکی عربستان سعودی در مقابل تلاش‌ آمریکا برای متوقف کردن برنامه موشکی ایران، شرایط خاورمیانه و روابط تهران، ریاض و واشنگتن را پیچیده‌تر می‌کند.

آسوشیتد پرس گزارش کرده است تصاویر ماهواره‌ای و یافته‌های کارشناسان نشان از تحرکات در یک پایگاه نظامی در مرکز عربستان سعودی دارد که به نظر می‌آید مقامات ریاض در آنجا در حال آزمایش موشک‌های بالستیک یا ساخت این نوع از موشک‌ها هستند. ریاض در پاسخ به این ادعا سکوت کرده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز شنبه ۶ بهمن/ ۲۶ ژانویه، در بازتاب گزارش آسوشیتد پرس نوشته است که این‌ اقدامات ریاض مشابه همان برنامه تسلیحاتی جمهوری اسلامی است که تهران مدت‌هاست به دلیل آن، زیر فشار آمریکا و برخی کشورهای اروپایی‌ست.

در همین مورد وزیر امور خارجه فرانسه به تازگی گفته است چنانچه مذاکرات درباره برنامه موشکی ایران پیشرفت محسوسی نداشته باشد، فرانسه تحریم‌های اقتصادی تازه‌ای علیه ایران وضع می‌کند.

ژان ایو لودریان، در جمع خبرنگاران:

«اگر گفت‌وگوها [با ایران] به نتیجه نرسد، آماده‌ایم تحریم‌های اقتصادی را مجدداً برقرار کنیم و آن‌ها [مقامات جمهوری اسلامی] هم از این موضوع اطلاع دارند.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اما در واکنش به این هشدار وزیر امور خارجه فرانسه گفته است اگر اروپا دست به تحریم ایران بزند، جمهوری اسلامی در مناسبات خود با آن تجدیدنظر خواهد کرد.

قاسمی بار دیگر تاکید کرده است برنامه موشکی جمهوری اسلامی جنبه دفاعی دارد و از آنجا که ضامن امنیت ایران است تقویت نیز خواهد شد.

در گزارش آسوشیتد پرس همچنین به تحقیق مؤسسه استراتفور اشاره شده و آمده است:

«هر گونه برنامه موشکی در عربستان تلاش‌های آمریکا و متحدان غربی‌اش برای محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران را پیچیده می‌کند. اگر عربستان سعودی به سمت آزمایش موشکی حرکت کند، آمریکا تحت این فشار قرار می‌گیرد که با تحریم به آن پاسخ دهد، همانند همان کاری که با ایران کرده است.»

تصاویر مربوط به برنامه موشکی ریاض اولین بار به وسیله واشنگتن پست منتشر شد. این تصاویر از پایگاهی در نزدیکی شهر الدوادمی واقع در ۲۳۰ کیلومتری غرب ریاض به دست آمده بودند.

همچنین تصاویر به دست آمده در ماه نوامبر سال گذشته از این پایگاه، حاکی از وجود زیربناهایی بودند که برای ساخت و تأمین سوخت موشک‌های بالستیک مناسب هستند.

کارشناسان نظامی گفته‌اند وجود یک پایه آزمایش موتور موشک در بخشی از این پایگاه، از نوعی که راکت روی آن قرار می‌گیرد، نشان ‌دهنده آن است که مقامات سعودی‌ به دنبال ساخت موشک هستند.


  • در همین زمینه

پادشاه سعودی: برنامه هسته‌ای و موشکی ایران متوقف شود

Share