Share

خرابکاران به آرامگاه کارل مارکس در گورستان های‌گیت لندن حمله کردند. به گفته مسئولان گورستان، این یادبود به دلیل صدمات واردشده «هرگز شبیه قبل نخواهد شد.»


پلیس لندن بعدازظهر دوشنبه چهارم فوریه برای پیگیری این خرابکاری به گورستان های‌گیت فراخوانده شد. خرابکاران با چکش به سنگ مرمری آرامگاه مارکس صدمه زده‌اند که اواخر قرن نوزدهم برای قرارگرفتن بر گور اصلی این متفکر برجسته آلمانی ساخته، و سپس ۱۹۵۴ به یادبود کنونی افزوده شد.

بر اساس تصاویر منتشرشده از این یادمان تخریب‌شده که سالانه ده‌ها هزار بازدیدکننده را به خود جلب می‌کند، محل قرارگرفتن نام «کارل مارکس» بر سنگ آرامگاه بیش از همه صدمه دیده است.

مسئولان گورستان به روزنامه بریتانیایی «گاردین» گفته‌اند که هیچ گور دیگری تخریب نشده است. آنها گفته‌اند که رد چکش دائمی است و سنگ مرمری آرامگاه «هرگز شبیه قبل نخواهد شد». به باور آنها این خرابکاری «عمدی» است.

یادبود مارکس از زمان نصب آن تا کنون بارها هدف حملات خرابکارانه قرار گرفته است. در ژانویه ۱۹۷۰ حتی یک بمب لوله‌ای در برابر این یادبود منفجر شد.

کارل مارکس نویسنده مانیفست حزب کمونیست، مشهورترین رساله تاریخ جنبش سوسیالیستی و «سرمایه» مهم‌ترین کتاب این جنبش، در تاریخ ۵ مه ۱۸۱۸ در تری‌یر به‌دنیا آمد و در ۱۴ مارس ۱۸۸۳ در لندن درگذشت.


بیشتر بخوانید:

مارکس و رهایی: مارکس در دویست سالگی

Share