Share

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو فقهای شورای نگهبان، حسن روحانی را به خاطر سخنانش درباره حجاب سرزنش کرد و از رئیس جمهوری اسلامی خواست به اندازه علم و فهم‌اش سخن بگوید.  محمد یزدی، سید عباس صالحی، وزیر ارشاد اسلامی را نیز از خطاب و عتاب بی‌نصیب نگذاشت.

محمد یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان

آیت‌الله محمد یزدی شامگاه سه‌شنبه ۱۷ بهمن در سخنانی که در جمع گروهی از دانشجویان بسیجی و استادان آن‌ها در قم ایراد کرد گفت:

 «متأسفانه بعضی از شهرها در بحث حجاب بدتر از قم عمل می‌کنند. کسی که علیه حجاب حرف می‌زند، هر کسی می‌خواهد باشد، باید مواظب باشد در مورد حجاب چه می‌گوید، باید بلد باشد وقتی از اسلام حرف می‌زند، چه می‌گوید. ما انقلاب کردیم تا کسی بی‌حجاب نباشد، زیر گلویش را باز نکند و هرچه دلش خواست علیه اسلام و انقلاب حرف نزند.»

حسن روحانی دوشنبه یکم بهمن در سخنانی در وزارت ارتباطات درباره حجاب گفته بود:

«قبل از انقلاب زنان زیادی در جامعه ما حجاب نداشتند، ولی آیا انسان‌های عفیفی نبودند؟ من هشدار می‌دهم که حجاب را عین عفاف ندانیم. عفت شاخص‌های زیادی دارد. کما این‌که می‌توان کسانی را هم یافت که ظاهر مطابق قانون دارند و حجاب دارند (چه مرد و چه زن) ولی اصول عفت را رعایت نمی‌کنند. به نظر من عفت مردم ما را فقر اقتصادی و ناتوانی در ازدواج، بیشتر تهدید می‌کند تا رعایت حجاب مطابق استانداردهایی که عده‌ای دوست دارند و تعریف کرده‌اند.»

محمد یزدی در ادامه سخنانش در جمع دانشجویان بسیجی قم در پاسخ به روحانی، از او دعوت کرد که به اندازه «علم و فهم»‌اش سخن بگوید:

«اگر رئیس جمهور می‌باشید، باید به مردم خدمت کنید. مشکل مردم را حل کنید. اگر اسلام را بیان می‌کنید، به اندازه علمتان و فهمتان بگوید. نباید بیش از این گفت. حجاب از ضروریات دین است و منکرش کافر است.»

حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای روحانی اعلام کرده که رسانه‌ها سخنان رئیس جمهوری را تحریف کرده‌اند.

با بالا گرفتن انتقادات اصول‌گرایان از سخنان رئیس جمهوری اسلامی درباره ربط عفت و حجاب، برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران سخنان روحانی در صدر انقلاب را با استناد به کتاب خاطرات او بازنشر کرده بودند. روحانی که در آن زمان مسئول اجرایی کردن طرح حجاب اجباری در ادارات ارتش بود گفته بود:

«زنان کارمند که بی‌حجاب بودند، شروع کردند به غر زدن و شلوغ کردن، ولی من محکم ایستادم و گفتم: از فردا صبح دژبان مقابل درب ورودی موظف است از ورود خانم‌های بی‌حجاب به محوطه ستاد مشترک ارتش جلوگیری کند.»

محمد یزدی در ادامه سخنانش سید عباس صالحی، وزیر ارشاد اسلامی را هم بی‌نصیب نگذاشت:

«به این وزیر ارشاد هم می‌گویم، برای چه هر روز بزرگداشت برگزار می‌کنید، در یکی از این سالن‌ها هر روز خواننده‌ای می‌آورید، اسم آن را وزارت ارشاد اسلامی می‌گذارید، باید از این خانواده شهداء خجالت کشید. می‌گویند ما قرآن و جلسه قرآن هم داریم. واقعاً می‌خواهید قرآن هم نداشته باشید؟»

 وزارت ارشاد اسلامی در هفته‌های گذشته علی قمصری و حمید عسگری را به دلیل تک‌خوانی صدای زن در کنسرت‌هایشان از ادامه فعالیت هنری منع کرده است. مهدی یراحی نیز به خاطر انتشار موزیک ویدیوی «پاره سنگ» ممنوع‌الکار شد. یراحی در این اثر فقر و ویرانی در استان خوزستان را به عنوان یکی از پیامدهای جنگ ایران و عراق مضمون قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

مهدی یراحی: یک کار “ننگ بر جنگ” و “ضد جنگ” ساخته‌ام

Share