Share

وضعیت نگران‌کننده زندان زنان در قرچک ورامین از مدت‌ها پیش، به‌ویژه پس از انتقال چند درویش گنابادی به آنجا، اعتراض فعالان مدنی را برانگیخته بود. شامگاه گذشته اما بی‌توجهی مسئولان زندان به حال بد یک زندانی، اعتراض دیگر زندانیان بند یک و دو را برانگیخت. مسئولان با اعزام نیروهای گارد زندان شهر ری، شلیک گاز اشک‌آور و نیروی قهرآمیز پاسخ معترضان را دادند. بند یک و دو نیز دچار آتش‌سوزی شد.

علیرضا روشن، فعال حقوق درویشان گنابادی و از مدیران وب‌سایت «مجذوبان نور» در گفت‌و‌گو با «زمانه» به شرح رویدادهای اخیر زندان قرچک ورامین می‌پردازد و هشدار می‌دهد که «جان زنان زندانی در قرچک در خطر است».

🔘 علیرضا روشن به زمانه می‌گوید:‌ «تنها واژه‌ای که زندان قرچک را می‌تواند توصیف کند “طویله” است. زندانیان از هیچ حقوقی بهره نمی‌برند. در بدترین شرایط و زیر نظر زندان‌بانانی قرار دارند که هیچ آموزشی ندیده اند. جان زندانیان در قرچک در خطر است. دیده شده که زندانیان با بدن خونین خود را سعی می‌کردند از دیوار زندان به بیرون برسانند.»

اداره زندان‌ها و مسئولان زندان قرچک ورامین تا کنون درباره اعتراض در این زندان سکوت کرده‌اند. اما بر اساس اخبار منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، دود هنوز بندها را گرفته است.

علیرضا روشن عصر جمعه ۱۹ بهمن در گفت‌و‌گو با زمانه تأیید کرد که آتش‌سوزی به طور کامل مهار نشده است:‌

«امروز برای مقابله با اعتراض زندانیان را کتک زده اند. شلیک هوایی کرده‌اند. مامورین مرد، موی زنان کتک‌خورده را به چنگ گرفته و این‌طور آنها را در زندان می‌کشیدند و به بهداری می‌بردند. آتش هنوز ادامه دارد.»

به گفته این پی‌گیرنده حقوق درویشان گنابادی، مسئولان برای جلوگیری از تسری اعتراض‌ها به زندان فشافویه، تلفن‌های این زندان را قطع کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده از زندان قرچک ورامین در سال‌های اخیر، وضعیت این زندان چه در بخش زنان و چه در بخش مردان «بسیار غیر بهداشتی، غیر انسانی و غیر قابل تحمل» است.

شکوفه یداللهی، الهام احمدی و سپیده مرادی سه درویش زن در بند ۷ زندان قرچک ورامین زندانی‌اند. آذر سال جاری مأموران زندان این سه درویش زندانی را که خواهان پس گرفتن وسایل شخصی‌شان شده بودند کتک زده بودند.


در همین زمینه:

حمله گارد زندان به زنان زندانی در زندان قرچک ورامین

Share