Share

دولت آمریکا گزارشی را که قرار بود درباره قتل جمال خاشقجی به کنگره آمریکا ارائه دهد تا پایان روز جمعه ۸ فوریه/ ۱۹ بهمن به کنگره نرسانده است. برخی اعضای کنگره دونالد ترامپ را به به نقض قانون متهم کرده‌اند. آنها می‌خواهند خود پیش نویس تحریم قاتلان جمال خاشقجی را بنویسند. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه اطلاعات به روز شده‌ای درباره این پرونده در اختیار کنگره قرار داده اما جزئیات آن منتشر نشده است.

اکتبر ۲۰۱۸، کنگره آمریکا با استناد به مصوبه مگنیتسکی به دولت مهلت داده بود که تا پایان روز جمعه ۸ فوریه گزارش خود را درباره عامل یا عاملان قتل جمال خاشقجی به کنگره ارائه کند.

با وجودی که سی‌آی‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا محمد بن سلمان را آمر قتل این روزنامه‌نگار سعودی معرفی کرده، دونالد ترامپ گفته همچنان از دولت عربستان حمایت می‌کند.

با به پایان رسیدن مهلت ارائه گزارش اعضای کنگره از دریافت نکردن آن خشمگین هستند و گروهی از آنان می‌خواهند پیش‌نویس تحریم قاتلان خاشقچی را تهیه کنند. برخی هم به دنبال تحریم فروش اسلحه به عربستان هستند.

برخی از سناتورها نیز امیدوارند گزارش تا روز دوشنبه رسما به کنگره ارائه شود. منتقدان ترامپ از هر در حزب جمهوری خواه و دموکرات هستند. اما یک مقام ارشد دولتی اعلام کرده که رییس‌جمهوری هر زمان که مناسب بداند به کمیته‌های کنگره پاسخ خواهد داد.

نیویورک تایمز در عین حال در گزارشی خبر داده که محمد بن سلمان، حدود یک سال قبل از قتل جمال خاشقجی به یکی از نزدیکانش گفته بود اگر خاشقچی به عربستان بازنگردد «یک گلوله نثارش خواهد کرد.» در آن زمان خاشقچی در حوالی واشنگتن زندگی می‌کرد و مقالاتی انتقادی درباره بن سلمان می‌نوشت که در روزنامه واشنگتن پست چاپ می‌شد.

این گفته‌ها با شنود و تحقیقات سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به دست آمده است.


در همین زمینه

ترکیه: تحقیقات عربستان درباره پرونده خاشقجی شفاف نیست

Share