Share

در حالی که مقام‌های قضایی ایران می‌گویند محمدشریف ملک‌زاده، معاون پیشین وزارت خارجه این کشور از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی "عفو" شده اما یک عضو دفتر رئیس‌جمهور ایران این گفته را رد کرده است.

 

محمدجعفر بهداد، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور ایران روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ در روزنامه ایران نوشت: "محمدشریف ملک‌زاده از جمله افرادی بود که در مسیر اجرای پروژه برخورد با احمدی‌نژاد و به بهانه‌های کاملاً مضحک مورد برخوردهای غیرمتعارف قرار گرفت و عناصر رسانه‌ای یک شبکه محفلی نیز در اتهام‌زنی و مجرم‌نمایی وی از هیچ کوششی فروگذار نکردند."

وی افزود: "اما به‌رغم همه این تلاش‌ها، افراد متقی و مستقل رسیدگی کننده به پرونده، در مرحله قبل از دادگاه وی را بی‌گناه تشخیص دادند و بدین ترتیب منع تعقیب آقای ملک‌زاده صادر شد. با این وصف ادعای برخی محافل رسانه‌ای مبنی بر «عفو» نامبرده، فقط نشانه بی‌اطلاعی نسبت به مسائل حقوقی است، زیرا «عفو» صرفاً پس از محکومیت معنا پیدا می‌کند حال آن که متهم این پرونده حکم محکومیتی نگرفته و اصولاً کیفرخواستی علیه او صادر نشده است."

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت گفته بود: "پرونده محمدشریف ملک‌زاده با صدور کیفر خواست در آستانه ارسال به دادگاه بود، که با توجه به گزارش‌هایی که به رهبری رسیده، مورد عفو نظام و رأفت رهبری قرار گرفت."

محمدجعفر بهداد: ادعای برخی محافل رسانه‌ای مبنی بر عفو نامبرده (ملک‌زاده)، فقط نشانه بی‌اطلاعی نسبت به مسائل حقوقی است، زیرا عفو صرفاً پس از محکومیت معنا پیدا می‌کند حال آن که متهم این پرونده حکم محکومیتی نگرفته و اصولاً کیفرخواستی علیه او صادر نشده است

همچنین غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قضائیه ایران نیز گفته است ملک‌زاده از سوی آیت‌الله خامنه‌ای مورد عفو قرار گرفته است.

منتقدان دولت ایران از ملک‌زاده به عنوان عضو "جریان انحرافی" نام می‌بردند. "جریان انحرافی" توصیفی است که اصول‌گرایان منتقد دولت درباره اسفندیار رحیم مشایی و هم‌فکران وی به کار می‌برند.

بر پایه همین اتهام، ملک‌زاده سال گذشته بازداشت شد. وی چند روز پس از آن بازداشت شد که از سوی علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران به عنوان معاون مالی و ادارای این وزارت‌خانه منصوب گردید.

با این حال ملک‌زاده پیش از آنکه بازداشت شود با فشار نمایندگان مجلس و تهدید به استیضاح صالحی، از سمتش در وزارت خارجه استعفا کرد.

ملک‌زاده در هفته‌های اخیر از سوی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران و آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه به عنوان مشاور منصوب شده است.

 

Share