Share

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه ۲۸ فوریه/ ۹ اسفند مایکل کوهن، وکیل سابقش را به دروغ‌گویی در کنگره آمریکا متهم کرد، اما در همان حال گفت، مایکل کوهن در مورد عدم تبانی کارزار انتخاباتی او با روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا دروغ نگفته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا (عکس: آرشیو)

دونالد ترامپ که بعد از ناتمام ماندن دور دوم مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره همراه با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری در هانوی شرکت کرد، در بخشی از سخنانش جلسه شهادت مایکل کوهن در کنگره آمریکا را تقلبی خواند و از زمان برگزاری آن که همزمان با سفر او ویتنام صورت گرفته انتقاد کرد.

یکی از خبرنگاران واکنش ترامپ را به صحبت‌های مایکل کوهن که او را متقلب، دروغگو و نژادپرست خوانده بود جویا شد. دونالد ترامپ در پاسخ گفت با وجود آنکه در نشست ویتنام بسیار گرفتار بوده، بخش‌هایی از جلسه شهادت وکیل سابقش در کنگره را تماشا کرده است. رئیس جمهوری آمریکا جلسه استماع سخنان کوهن در کنگره را «تقلبی» خواند و گفت:

” او زیاد دروغ گفت، اما خیلی جالب است که در مورد یک چیز دروغ نگفت، اینکه «تبانی با روسیه» صورت نگرفته است”.

رئیس جمهوری آمریکا گفت مایکل کوهن می‌توانست در این مورد هم دروغ بگوید اما او شخصاً تحت تاثیر قرار گرفت که کوهن دست‌کم در این رابطه دروغ نگفت:

«او می‌توانست ۱۰۰ درصد دروغ بگوید. اما فقط ۹۵ درصد دروغ گفت.»

ترامپ در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از تاریخ برگزاری جلسه استماع در کنگره که همزمان با برگزاری دومین دور مذاکرات خلع‌سلاح هسته‌ای کره شمالی بود گفت:

«این خیلی بد بود که جلسه را وسط چنین نشست مهمی برگزار کردند. بهتر بود می‌گذاشتند بعد از این جلسه.»

مایکل کوهن، وکیل شخصی پیشین دونالد ترامپ، روز چهارشنبه در کنگره آمریکا به سوالات اعضای مجلس نمایندگان از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه پاسخ داد. کوهن، ترامپ را کلاهبردار و دروغگو خواند و او را به نژادپرستی متهم کرد. پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های پورن که ظاهراً با ترامپ رابطه جنسی داشته، بخش دیگری از شهادت کوهن علیه رئیس جمهوری آمریکا در کنگره بود.

جلسه شهادت وکیل سابق ترامپ در کنگره تیتر اول بسیاری از رسانه‌های آمریکا و جهان بود. مایکل کوهن در این جلسه تاریخی گفت که دونالد ترامپ قانون‌شکنی کرده و همچنین از قبل از هک شدن ایمیل‌های دموکرات‌ها با خبر بوده است.

مایکل کوهن ۵۲ ساله برای سال‌ها دستیار ترامپ بود و شهادت او در مورد ترامپ ممکن است سبب افزایش فشارهای قانونی و سیاسی بر رئیس جمهوری آمریکا شود.

مایکل کوهن گفت که هیچگونه مدرک یا شواهد مستقیمی در دست ندارد که نشان دهد ترامپ یا کارزار انتخاباتی او در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ با مسکو تبانی کرده باشند.

احتمال تبانی یکی از موارد اصلی تحقیقات بازرس ویژه رابرت مولر در پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا است. دونالد ترامپ و همچنین مسکو بارها این اتهام را تکذیب کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

آنچه باید درباره تحقیقات «بازرس مولر» بدانیم

 

 

Share