Share

سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری هفتگی خود ریاست ابراهیم رئیسی بر دستگاه قضایی را تائید کرد. او از عوامل اصلی اعدام زندانیان سیاسی در دهه شصت خورشیدی است. رهبر جمهوری اسلامی نقش داشتن رئیسی در اعدام‌های دهه شصت را از «افتخارات بزرگ نظام جمهوری اسلامی» خوانده است.

ابراهیم رئیسی، از عاملان کشتار زندانیان سیاسی دهه شصت در آغوش علی خامنه‌ای

انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست دستگاه قضایی جمهوری اسلامی که از مدت‌ها قبل به شکل غیررسمی و شایعه مطرح بود، سرانجام از سوی سخنگوی قوه قضائیه تائید شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای یکشنبه ۱۲ اسفند در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا پس از تغییر رییس قوه قضائیه در این دستگاه باقی می‌ماند، گفت که « حتماً در دوره بعدی ریاست قوه قضائیه هم به رئیس جدید آقای رئیسی و قوه قضائیه کمک خواهم کرد».

این نخستین بار است که یک مقام حکومتی انتصاب رئیسی به ریاست قوه قضائیه را تائید می‌کند.

او جایگزین صادق آملی لاریجانی خواهد شد که پس از مرگ محمود هاشمی شاهرودی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.

رئیسی یکی عاملان کشتار زندانیان سیاسی دهه شصت خورشیدی در ایران است که بهار ۱۳۹۶ به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد.

او در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری عضویتش در هیئت مرگ دستگاه قضایی را رد کرد. ۱۸ آذر امسال نیز رئیسی گفت که در زمینه اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ هیچ مسئولیتی نداشته است.

شاهدان عینی اعدام زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ خورشیدی اما نقش رئیسی در اعدام حداقل پنج هزار زندانی سیاسی را تائید کرده‌اند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ بدون نام بردن از رئیسی، اعدام زندانیان سیاسی در دهه شصت را از «افتخارات بزرگ نظام» خواند.

او پس از ناکامی رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، تولیت آستان قدس رضوی را به عنوان یکی از اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام معرفی کرد.

رئیسی پیش از این نیز به دنبال مرگ عباس واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی، با حکم علی خامنه‌ای جایگزین او شد.

او در سال ۱۳۵۹ پس از یک دوره زمانی کوتاه که به عنوان دادیار در کرج فعالیت کرد با حکم علی قدوسی به عنوان دادستان کرج انتخاب شد. رئیسی به فاصله کوتاهی همزمان دادستانی همدان را نیز عهده‌دار شد.

رئیسی در ادامه به مقام معاون و جانشینی دادستان انقلاب تهران منصوب و از سوی روح‌الله خمینی مسئولیت رسیدگی به پرونده‌های ویژه را عهده‌دار شد.

رئیسی از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳معاون اول قوه قضائیه جمهوری اسلامی بود و پس از آن نیز تا سال۱۳۹۴ دادستان کل کشور شود. دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت که به اتهامات روحانیون رسیدگی می‌کند از دیگر مقام‌های قضایی تولیت آستان قدس رضوی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

یک جنایتکار در مقام تولیت «آستان ضامن آهو»

آنچه از رئیسی در «کشتار ۶۷» دیدم

Share