Share

موج جدیدی از بازداشت و احضار فعالان کرد آغاز شده است. مأموران امنیتی در هفته‌های اخیر طیف گسترده‌ای شامل فعالان سیاسی، مدنی، و محیط زیست را بازداشت یا احضار کرده‌اند. فعالان مدنی چهارشنبه شب ۱۵ اسفند در حمایت از فعالان محیط زیستی بازداشت‌شده کردستان فراخوان طوفان توئیتری داده‌اند. «زمانه» درباره علت این دستگیری‌ها و افراد بازداشت‌شده و آخرین خبرها از وضعیت آنها با عمار گلی٬ سردبیر بخش فارسی پایگاه خبری‌ تحلیلی «روژ» گفت‌و‌گو کرده است.

🔘 به گفته عمار گلی٬ وزارت اطلاعات و اطلاعات س‍پاه هر دو در بازداشت‌ها نقش دارند. اعضای حزب «وحدت ملی» (شاخه کردستان)٬ فعالان محیط زیست و سازمان‌دهندگان مراسم نوروز در کرستان ایران سه طیف عمده از افرادی هستند که یا بازداشت شده‌اند و یا تحت فشار قرار گرفته‌اند. افشین شیخ‌الاسلامی یکی دیگر از بازداشت‌شدگان است که پس از بازگشت به ایران از آمریکا دستگیر شده است. تا کنون تنها سه تن از دست‌کم ۱۷ بازداشتی در هفته‌های اخیر آزاد شده‌اند. از اتهام بازداشت‌شدگان اطلاعی در دست نیست.

شبکه حقوق بشر کردستان پنجشنبه ۹ اسفند گزارش داد که در هفته‌های اخیر اطلاعات سپاه پاسداران ده‌ها نفر از فعالان مدنی، سیاسی، کارگری و زنان سنندج از جمله سیمین چایچی، شاعر و فعال حقوق زنان، سیدخالد حسینی و مظفر صالح‌نیا، فعالان کارگری و اعضای کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری را برای بازجویی احضار کرده است.

بر اساس این گزارش این فعالان درباره فعالیت‌های مدنی خود و احتمال برگزاری برنامه‌هایی به مناسبت روز جهانی زن و جشن نوروز در سنندج مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. آن‌ها از برگزاری این مراسم و حتی شرکت در آن منع شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل روز گذشته (چهارشنبه ۸ اسفند) گزارش داده بود که اقلیت‌های قومی در ایران از جمله عرب‌های اهوازی، ترک‌های آذربایجان، بلوچ‌ها، کردها و ترکمن‌ها کماکان با تبعیض‌های ریشه‌دار مواجه‌اند.


در همین زمینه:

یک ماه و ۱۷ بازداشت در هورامان و کامیاران: نگرانی‌ها از تشدید سرکوب در کردستان

Share