Share

وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که این کشور و ایران عملیات مشترک علیه پ‌ک‌ک انجام خواهند داد. او می‌گوید دولت ترکیه حق دارد فعالیت‌های ضد خود را در خارج از کشور تحت تعقیب قرار دهد.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه چهارشنبه ۱۵ اسفند / ۶ مارس به خبرگزاری آناتولی گفت: «مقامات ایرانی به‌تازگی به ترکیه آمدند که طی آن مذاکراتی انجام دادیم. من برای نخستین بار می‌گویم، به خواست خدا، ما با ایران عملیات مشترک علیه پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) انجام خواهیم داد.»

سویلو افزود: «ترکیه حق تعقیب فعالیت‌های ضد خود را در خارج دارد، همان‌گونه که آمریکا، فرانسه و دیگر کشورها انجام می‌دهند.»

از سال ۱۹۸۴ نبرد بین نیروهای ترکیه و چریک‌های کرد پ‌ک‌ک که خواستار خودآیینی و به‌رسمیت‌شناخته‌شدن حقوق کردها در این کشور هستند، ادامه دارد و در این نبردها تا کنون بیش از ۴۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

آتش‌بس بین پ‌ک‌ک و دولت ترکیه سال ۲۰۱۵ و با توقف فرآیند صلح شکسته شد. پ‌ک‌ک در فهرست گروه‌های تروریستی ترکیه، آمریکا و اروپا قرار دارد.

سلیمان سویلو افزود: «وظیفه ما تعقیب افراد مرتبط با تروریسم به‌منظور حفظ سلامت گردشگران اروپایی و عرب است. در این زمینه همکاری مشترکی میان ترکیه و دیگر کشورها وجود دارد.»

او مدعی شد که «کمتر از ۷۰۰ تروریست در ترکیه باقی مانده‌اند» و «تدابیر شدید اتخاذ شده در مرزها مانع ورود تروریست‌ها به خاک کشور شده است».

ترکیه در حالی می‌خواهد با ایران علیه پ‌ک‌ک عملیات مشترک انجام دهد که ایران نیز با گروه‌های کرد مسلح، از جمله حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) درگیر است و بارها به مقر احزاب کرد ایرانی در عراق حمله کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پیش از این گفته بود که عملیات مشترک ترکیه و ایران علیه کردها «در دستور کار قرار دارد» و این عملیات تهاجمی مقر آن‌ها در عراق را هدف قرار خواهد داد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ۲۹ آذر /  ۲۰ دسامبر در آنکارا با اردوغان دیدار کرد که در این دیدار دو طرف در بیانیه مشترکی از «حداکثر استفاده از مکانیسم همکاری‌های موجود علیه فعالیت‌های غیرقانونی و تروریستی عناصر پ‌ک‌ک و پژاک در طول مرزهای مشترک، به همراه انجام اقدامات مشترک» سخن گفته بودند.

در پاییز سال گذشته در پی سفر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به آنکارا، خلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه نیز به تهران سفر کرد و دو کشور از آغاز «همکاری‌های گسترده» نیروهای نظامی خود خبر دادند.

آنکارا، یکی از مشتریان نفت و گاز ایران،‌ همواره از بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران انتقاد کرده و گفته حاضر به پیروی از آن‌ها نیست. ایران از این موضع دولت ترکیه قدردانی کرده است.

بیشتر بخوانید:

تشکر روحانی از «مواضع قاطع» اردوغان علیه تحریم‌های آمریکا

Share