Share

سیدحسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان جمعه ۱۷ اسفند/۸ مارس در برنامه‌ای تلویزیونی از حامیان مردمی این گروه خواست تا برای مقابله با تحریم‌های غرب به حزب‌الله کمک مالی کنند. او گفت که بریتانیا و آمریکا به‌نوعی وارد جنگ با حزب‌الله شده‌اند و این گروه برای مقابله به کمک‌های حامیان خود احتیاج دارد.

ایران یکی از مهم‌ترین حامیان مالی حزب‌الله لبنان به‌شمار می‌رود

به گزارش خبرگزاری الجزیره، فراخوان سیدحسن نصرالله به‌دنبال تحریم این گروه از سوی بریتانیا اعلام شده است. گروه حزب‌الله سال ۱۹۸۲ و در جریان جنگ داخلی لبنان پایه‌گذاری شد و اکنون یکی از احزاب سیاسی مهم این کشور به‌شمار می‌رود که سه وزیر را در کابینه لبنان دارد. شاخه سیاسی این گروه در کنار نیروهای حامی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در جنگ داخلی این کشور می‌جنگد. اما ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا ۲۵ فوریه اعلام کرد حزب‌الله لبنان در کلیت آن، چه شاخه سیاسی و چه شاخه نظامی این تشکل یک «گروه تروریستی» است و حق فعالیت در بریتانیا را ندارد. آمریکا نیز پیش‌تر تحریم‌ها علیه این گروه را تشدید کرد و واشنگتن در آخرین اقدام خود علیه این تشکل، جواد نصرالله، پسر حسن نصرالله را به همراه گردان‌های المجاهدین به لیست تروریستی خود اضافه و تحریم کرد.

نصرالله در سخنرانی تلویزیونی خود گفت:

«تحریم‌ها و لیست ترور نوعی عملیات جنگی علیه مقاومت هستند و باید با آن‌ها به این روش مقابله کنیم. من امروز اعلام می‌کنم که ما به حمایت پایه‌های مردمی خود احتیاج داریم. این مسئولیت مقاومت لبنان، پایه‌های مردمی‌ و اطرافیانش است» تا با این تحریم‌ها مقابله کنند.»

او با اشاره به تحریم‌های بریتانیا گفت:

«دولت‌های دیگر هم از این اقدام پیروی خواهند کرد و حزب‌الله را گروهی تروریستی توصیف خواهند کرد و آن را در لیست سیاه قرار خواهند داد.»

او حامیانش را خطاب قرار داد و تاکید کرد که مشکلات مالی که بر سر راه ما قرار می‌گیرند نه به‌خاطر کاستی‌های اداری بلکه در نتیجه این جنگ(اقتصادی) خواهند بود. او گفت:

«آن‌ها قادر نیستند ما را فقیر کنند و گرسنگی بدهند کسانی که قبلا از ما حمایت کردند، باز هم حمایت خواهند کرد از دولت‌ها گرفته تا پایگاه‌های مردمی.»

ایران یکی از مهمترین حامیان حزب‌الله به شمار می‌رود. پیش‌تر وزارت امور خارجه ایران قراردادن این تشکل شیعه را در فهرست تروریستی بریتانیا محکوم کرد و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سفر به بیروت به سید حسن نصرالله اطمینان داد که جمهوری اسلامی به حمایت‌هایش از حزب‌الله لبنان ادامه خواهد داد. طبق اعلام ناتان سیلز، هماهنگ‌کننده امور مبارزه با تروریسم وزارت خارجه آمریکا، ایران برای حمایت از حزب‌الله و گروه‌های فلسطینی سالانه یک میلیارد دلار هزینه می‌کند. اما چنانچه مجمع تشخیص مصلحت ایران لوایح مبارزه با پولشویی را تصویب کند، احتمال دارد حمایت مالی از شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان مختل یا دشوار شود.

سید حسن نصرالله گفته که پیش‌بینی می‌کند تحریم‌های آمریکا عرصه را بر حزب‌الله و حامیانش تنگ‌تر کند:

«ممکن است اسامی، افراد و سازمان‌های جدیدی را ببینیم که در لیست تحریم قرار گیرند.»

با این وجود شنبه، ۹ مارس/ ۱۸ اسفند دولت آلمان اعلام کرد که گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار نمی‌دهد. اتحادیه اروپا نیز که از سال ۲۰۱۳ شاخه نظامی این گروه را تحریم کرده بود، پیشتر اعلام کرد که میان شاخه نظامی و شاخه سیاسی حزب‌الله تفاوت قائل است.

بیشتر بخوانید:

بریتانیا حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

Share