Share

علی‌رغم شعارهای دولت فرانسه در حمایت از محیط زیست،‌ شهرهای این کشور شاهد تظاهرات در اعتراض به بی‌توجهی به تغییرات اقلیمی هستند. حامیان محیط زیست از خردسال تا بزرگسال یه یک چیز معترضند:‌ کوتاهی دولت‌ها در اعمال سیاست‌های زیست‌محیطی فوری.

راهپیمایی حامیان محیط زیست در پاریس، ۱۶ مارس؛ یک معترض پلاکاردی دارد با این مضمون: «دل‌هایمان گرفته است» ــ عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، یک‌روز پس از تظاهرات جهانی کودکان و دانش‌آموزان در حمایت از محیط زیست، خانواده‌ها و فعالان محیط زیست شنبه ۱۶ مارس / ۲۵ اسفند در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه به خیابان آمدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان نام تظاهرات خود را «راهپیمایی قرن» نامیده‌اند و مطالبه اصلی خود را پاسخ‌گویی دولت برای مقابله واقعی با تغییرات اقلیمی قرار داده‌اند.

یک گروه محیط زیستی در «طاق پیروزی» پاریس همزمان با تظاهرات جلیقه‌زردها در سوی دیگر آن گرد آمد. تظاهرات دیگری از میدان جمهوری تا اپرای گارنیه برگزار می‌شود. ده‌ها تظاهرات و کنش محیط زیستی دیگر نیز برای سایر شهرهای فرانسه برنامه‌ریزی شده است.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه هفته جاری فراخوانی پرشور برای شتاب‌بخشیدن به مبارزه‌ جهانی علیه تغییرات اقلیمی صادر کرد. او پیش از این نیز بارها به مسأله محیط زیست و گرمایش زمین پرداخته بود اما فعالان محیط زیست می‌گویند دولت او برای کاهش وابستگی فرانسه به سوخت‌های فسیلی به حد کافی تلاش نمی‌کند.

دیروز جمعه ۱۵ مارس نیز صد کشور جهان شاهد اعتراض دانش‌آموزان به بی‌توجهی به تغییرات اقلیمی بود.


در همین زمینه:

تغییرات اقلیمی: دولت‌ها تعهد ناچیزی به مبارزه با گرمایش زمین دارند

 

Share