Share

فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در یک گفت‌وگو باردیگر حضور نظامی ایران در سوریه و عراق را کمک به آنچه که «محور مقاومت» خواند، عنوان و  نیروهایی که «سازشکار» و «انحرافی» نامید را به «مقابله» و «ایستادگی» از سوی این نهاد نظامی تهدید کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری، و سردار محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه − رئیس کیست؟

حسن روحانی، رئیس جمهوری، و سردار محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در گفت‌وگو با هفته‌نامه «سروش» با تکرار ادعاهای پیشین گفته که سپاه «هرگز در گروه‌بندی‌های سیاسی وارد نشده و نمی‌شود» اما با جریانی که « نفاق، دورویی و سازش را طور دیگری تبلیغ می‌کند، مبارزه همه‌جانبه کرده و آن را افشاء می‌کند».

او در این گفت‌وگو که بخش‌هایی از آن در خبرگزاری‌ها منتشر شده، نامی از هیچ یک از جریان‌های سیاسی موجود در جمهوری اسلامی نبرده، اما طرفداران مذاکره با غرب را به «سازشکاری» متهم کرده و گفته است: «اگر جریانی بخواهد ذهن مردم را از اصول انقلاب اسلامی و خاصیت‌های این حرکت و دست‌آورد‌های مثبت آن به سمت سازش هدایت کند و بگوید مردم به نفع شماست که سازش کنید، قطعا سپاه مقابل آن می‌ایستد».

جعفری  در ادامه با بیان اینکه «سیاست متولی خاصی ندارد»، مقابله با آنچه که «موضع‌گیری جریانات فکری انحرافی علیه انقلاب اسلامی» دانسته را «عین وظیفه سپاه» عنوان کرده و گفته که عده‌ای  به موضع‌گیری سپاه علیه آنچه که «جریانات سازش و انحرافی» خوانده، «می‌گویند مخالفت سیاسی سپاه و دسته‌بندی سیاسی که سپاه به آن ورود کرده [است]».

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو «توسعه به سبک غربی» را باعث آنچه که «بی توجهی به مردم محروم و بی‌عدالتی» نامیده، دانسته و گفته که «مشکل اصلی کشور این است که جریان اسلامی واقعی با مبانی و تقکر اسلامی تا کنون در حاکمیت اجرایی کشور نبوده است».

جعفری که حضور و یا نزدیکی سپاه پاسداران به گروه‌ها و دسته‌های سیاسی را «ناشدنی» دانسته،  در ادامه اما به صورت تلویحی و بدون اینکه نامی از حسن روحانی رئیس دولت ببرد، انتخاب او را «اشتباه» و نتیجه «پیروزی کسی که خوب حرف می‌زند» خوانده است.

او  سپس از مردم خواسته که در انتخابات «حواس خود را جمع کنند. به این نگاه نکنند که در مناظره تلویزیونی، هر کسی رقیب خود را بهتر شکست داد، یا بهتر حرافی کرد و با دو کلمه، رقیب خود را شکست داد، به او رای بدهند».

انتقال تجربه سرکوب به عراق و سوریه

فرمانده سپاه پاسداران در بخش دیگری از این گفت‌وگو حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه و عراق را «مطالبه محور مقاومت از جمهوری اسلامی» عنوان کرده و گفته که برخی نیرو‌های ایرانی نیز برای انتقال تجربه‌ها رفتند و به صورت جداگانه در هر یک از این کشورها «۱۰۰ هزار نیروی مردمی را سازماندهی کردند».

جعفری میزان هزینه جمهوری اسلامی در سوریه و عراق را هم «در برابر تریلیون‌ها دلاری که آمریکایی‌ها علیه مقاومت به‌طور مستقیم و غیر‌مستقیم هزینه می‌کنند» ناچیز خوانده و گفته که «ایران اصلا از این هزینه‌ها نمی‌کند».

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر هزینه ۴ میلیارد دلاری ایران در جنگ داخلی سوریه منتشر شده بود.

ایران از آغاز اعتراضات در سوریه در حمایت از بشار اسد، نیروهای نظامی خود را به این کشور اعزام کرد. جعفری این اقدام را «وظیفه» سپاه پاسداران برای «انتقال تجربه به محور مقاومت» دانسته است.

Share