Share

حمله به دو مسجد مسلمانان در کرایست‌چرچ نیوزیلند ۵۰ کشته به جای گذاشت. در میان قربانیان یک کودک سه ساله و در بین مجروحان یک کودک چهار ساله هم هست. نیوزیلندی‌ها تاکنون بیش از ۱۰ میلیون دلار نیوزیلند به خانواده‌ قربانیان کمک کرده‌اند. در چنین حال و هوایی، آثار جردن پیترسون، استاد روانشناسی با توجه ویژه به دین و باور ایدئولوژیک و یکی از پایه‌های فکری راست افراطی از هر طیفی در جهان از قفسه‌ها و روی پیشخوان کتابفروشی‌های نیوزیلند جمع شد.

جردن پیترسون در کنار یکی از طرفدارانش در کرایست‌چرچ نیوزیلند: افتخار می‌کنم که یک اسلام‌هراس‌ام

یک ماه قبل از حمله به دو مسجد مسلمانان، جردن پیترسون استاد روانشناسی و نویسنده کتاب بسیار پرخواننده «۱۲ قانون زندگی» در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند کتابخوانی و سخنرانی داشت. در این مراسم او با یکی از طرفدارانش عکسی به یادگار گرفته است. روی تی‌شرت این فرد نوشته شده: من افتخار می‌کنم که یک اسلام‌هراس‌ام. انتشار این عکس در شبکه‌های اجتماعی سبب شد که کتابفروشی‌های نیوزیلند آثار این نویسنده را از قفسه‌هایشان جمع‌ کنند.

«۱۲ قانون زندگی»، نوشدارویی برای بی نظمی به ترجمه حامد رحمانیان و هادی بهمنی در ایران هم منتشر شده و تاکنون دست‌کم دو بار تجدید چاپ شده است. این کتاب در غرب میلیون‌ها بار فروش رفته و کانال یوتیوب نویسنده آن دو میلیون مخاطب دارد. پترسون فقط از طریق سایتش ماهانه ۱۰۰ هزار دلار کمک مالی از طرفدارانش دریافت می‌کند.

مردان جوان سفیدپوست زیر ۳۵ سال که گمان می‌کنند آزادی زنان و مهاجرت اقوام غیر سفیدپوست جایگاه آنان را در یک جامعه چند فرهنگی به مخاطره انداخته از خوانندگان و طرفداران آثار و سخنرانی‌های جردن پیترسون‌اند.

برنتون تارانت، مظنون اصلی ۲۸ ساله حمله به مسلمانان در کرایست چرچ نیوزیلند یک فیلم ۱۶ دقیقه‌ای از تیراندازی به مسلمان در مساجد نور و لیننود تهیه کرده بود. او این فیلم را در یوتیوب در حلقه‌ای از طرفداران پترسون به نمایش گذاشته بود. یوتیوب و سایر شبکه‌های اجتماعی این فیلم را حذف کرده‌اند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از فرازهایی از این فیلم در کارزار انتخاباتی شوراهای شهر ترکیه برای به دست آوردن آرای مسلمانان متعصب استفاده کرده بود که به بحرانی دیپلماتیک بین ترکیه و نیوزیلند و استرالیا تبدیل شد.

نیویورک تایمز در مقاله‌ای در نقد عقاید پیترسون می‌نویسد:

«او در سخنرانی‌های ویدیویی‌اش با تکیه کتاب مقدس و متون کلاسیک، به مردان جوانی که بیش از هر چیز کمبود یک پدر سختگیر را در زندگی‌شان احساس می‌کنند راهکارهایی را نشان می‌دهد که بر اساس آن‌ها می‌توان با نظم و انضباط، با غرور و صادقانه زندگی و رشد کرد و مسئولیت زندگی خود را به عهده گرفت.»

به نوشته منتقد نیوریورک‌تایمز در جامعه‌ای بی‌پدر، مردان جوانی که در یک خلا اخلاقی دست و پا می‌زنند و به طور مداوم احساس می‌کنند که زنان آنان را تحقیر می‌کنند از مهم‌ترین خوانندگان آثار پیترسون به شمار می‌آیند:

«پیترسون به آن‌ها این امکان را می‌دهد که احساس کنند قوی هستند. با تکیه بر آرمانگرایی این مفهوم را به آن‌ها القا می‌کند که زندگی سخت است و برای بقا می‌بایست قوی بود: او که قوی است به طعمه دست می‌یابد و او که ضعیف است از دور رقابت حدف می‌شود، گمنام و مهجور می‌ماند و کسی هم به او علاقه نخواهد داشت.»

پیترسون این باور را ترویج می‌کند که با مرگ خدا در قرن نوزدهم، مسیحیت هم مرد و چنین بود که عصر ایدئولوژی‌ها آغاز شد: فاشیسم و کمونیسم که هولوکاست و گولاگ را به ارمغان آورد. بعد از این فجایع بود که غرب مدارا را در پیش گرفت غافل از آنکه مدارا با اقتضای طبیعت انسان سازگار نیست. علاوه بر نیاز به پدر سختگیر، این نقطه دومی است که راست افراطی و جوانان سرگردان را جذب عقاید پیترسون می‌کند.

تصمیم کتابفروشی‌های نیوزیلند برای جمع‌آوری آثار پیترسون سبب اعتراض طرفداران آزادی بیان نشد. پیترسون پیش از واقعه کشتار مسلنانان نیوزیلند با انتشار پیامی در توییتر نوشته بود:

«فمینیست‌ها از اسلام به این دلیل انتقاد نمی‌کنند که ناخودآگاه در حسرت تسلط مردانه‌اند. اسلام‌هراسی کلمه‌ای‌ست که فاشیست‌ها ابداع کرده‌اند و ترسوها برای فریب دادن مشتی احمق از آن استفاده می‌کنند.»

جمال فوده، امام جماعت مسجد مسلمانان کرایست‌‌‌‌چرچ در مراسم تشییع قربانیان کشتار مسلمانان در حضور ١۵ هزار نفر از شهروندان نیوزیلندی گفته بود:

«اسلام‌هراسی واقعیت دارد. ملاحظه می‌کنید که کشنده است.»

برنتون تارانت، مظنون اصلی این کشتار مانیفستی هم تحت تأثیر «جایگزینی بزرگ» اثر بحث‌برانگیز رنو کامو، نویسنده فرانسوی نوشته و منتشر کرده بود. کامو در کتاب «جایگزینی بزرگ» این «نظریه» را مطرح می‌کند که قرار است در اثر سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه اروپا، مهاجران مسلمان از شمال و مرکز آفریقا به تدریج جایگزین اکثریت سفیدپوست اروپایی بشوند.

بیشتر بخوانید:

تأثیرپذیری تروریست نیوزیلندی از عقاید نویسنده جنجالی فرانسوی

 

 

 

Share