Share

دونالد ترامپ شامگاه دوشنبه ۵ فروردین / ۲۵ مارس اعلامیه‌ حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را در حضور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل امضا کرد و آن را به‌رسمیت شناخت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از امضای اعلامیه‌ حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از امضای اعلامیه‌ حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیش از این با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرده بود که وقت آن فرارسیده که حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان به‌رسمیت شناخته شود. نتانیاهو که با این اقدام موقعیت‌اش در انتخابات دو هفته دیگر تقویت می‌شود عمیقاً سپاسگزار ترامپ است.

انتخابات پارلمانی ۹ آوریل در اسرائیل برگزار می‌شود. نتانیاهو به حمایت آمریکا برای پیروزی در این انتخابات چشم دوخته و به همین سبب هم برای دیدار و گفت‌وگو با ترامپ به واشنگتن سفر کرد.

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه قبل از امضای ترامپ بر پای اعلامیه به‌رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان، در نشست سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل موسوم به «اِی‌پَک»، قوی‌ترین لابی اسرائیل در آمریکا خبر آن را اعلام کرده بود.

اسرائیل در جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ بخش وسیعی از بلندی‌های جولان را تصرف کرد و در سال ۱۹۸۱ این ارتفاعات در شمال اسرائیل را به خاک خود ملحق کرد. جامعه بین‌المللی تاکنون از شناسایی حق حاکمیت اسرائیل بر این بخش از خاک سوریه خودداری کرده. بر اساس قوانین بین‌المللی بلندی‌های جولان جزو «سرزمین‌های اشغالی» به شمار می‌آید.

ایران، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و ترکیه پیش از این اعلام کرده بودند که حاکمیت اسرائیل بر جولان را به‌رسمیت نمی‌شناسند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در یک تماس تلفنی با مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به‌رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را «نقض آشکار قوانین بین‌المللی» خوانده و این اقدام را موجب افزایش تنش در خاورمیانه دانسته است.

ترامپ اواخر دسامبر ۲۰۱۷، در یک اقدام جنجالی اورشلیم را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به‌‌رسمیت شناخت و روند انتقال سفارت از تل‌آویو به اورشلیم را آغاز کرد. این اقدام تلاش‌ها برای برقراری صلح در خاورمیانه را از بین برد و مخالفت جهان عرب و متحدان غربی آمریکا را در پی داشت

بیشتر بخوانید:

تأکید اتحادیه عرب و ترکیه بر حاکمیت سوریه بر جولان

Share