Share

یک مقام بلندپایه آمریکا در بخش تحریم‌ها می‌گوید ایالات متحده می‌خواهد مالزی، سنگاپور و دیگر کشورها کاملاً از «محموله‌های غیرقانونی» نفت ایران و تاکتیک‌های ایران برای دور زدن تحریم‌ها آگاه باشند.

کارگران صنعت نفت ایران ـ عکس از آرشیو

کارگران صنعت نفت ایران ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی جمعه ۹ فروردین / ۲۹ مارس در سنگاپور به خبرنگاران گفت ایالات متحده در هفته جاری «فشار شدیدی» بر ایران وارد کرد.

مندلکر با اشاره به مذاکراتش در سنگاپور و مالزی گفت:

«بسیار مهم است که این کشورها به راه‌های مختلفی که رژیم ایران در ارتباط با حمل و نقل نفت برای فریب جامعه جهانی استفاده می‌کند، توجه لازم را داشته باشند.»

او افزود در جلسات روزهای آتی با مقامات دولتی در مالزی، سنگاپور و هند درباره خطرات چگونگی برخورد با ایران تأکید خواهد کرد.

با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران خدمات بیمه‌ای و بندری به نفتکش‌های ایران با محدودیت روبه‌رو شده و ایران به‌منظور دور زدن تحریم‌ها، بخشی از نفتکش‌های خود را در خارج ثبت کرده و با پرچم کشورهای دیگر برای صادرات نفت به آب‌های بین‌المللی می‌سپارد.

خبرگزاری رویترز در اسفندماه گذشته / مارس جاری در گزارشی نوشته بود که ایران به شکل پنهانی به‌دنبال نفتکش‌های خارجی است تا آن‌ها را جایگزین ناوگان کشتی‌رانی کهنه خود برای صادرات نفت کند.

در دور اول تحریم‌ها، ایران برای دور زدن تحریم‌ها و فروش پنهانی نفت از روش‌های گوناگونی مانند تغییر پرچم کشتی، تغییر نام، رنگ و ثبت در کشورهای دیگر، خاموش کردن سیگنال ردیابی نفتکش، تخلیه نفت به نفتکش‌های دیگر در آب‌های آزاد استفاده می‌کرد.

سیگال مندلکر درباره سفر خود به آسیای شرقی گفت:

«این سفر در ادامه فشارهای بیشتری انجام می‌شود که ما بر ایران وارد کردیم. در هفته گذشته، ما علیه دانشمندان و نهادهای ویژه در عرصه هسته‌ای و سایر پرسنل کلیدی مرتبط با نهادهای تسلیحات هسته‌ای رژیم ایران اقداماتی انجام دادیم.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه ششم فروردین / ۲۶ مارس با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ۲۵ فرد و نهاد مرتبط با سپاه قدس و نیروهای مسلح ایران را تحریم کرده است. این افراد و نهادها متهم شده‌اند که از طریق ایجاد شبکه‌های مالی در ایران، ترکیه و امارات متحده عربی میلیاردها دلار پول به سپاه قدس و نیروهای مسلح ایران رسانده‌اند.

همچنین جمعه گذشته دوم فروردین / ۲۲ مارس وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۴ شخص و ۱۷ نهاد در ارتباط با ایران را تحریم کرد. این اشخاص و نهادها در زمینه انرژی و تولید دارو فعالیت می‌کنند اما دانش آن‌ها به پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران هم کمک می‌کند.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی اعلام کرد که امروز جمعه با وزیران مسکن، دارایی و تجارت سنگاپور دیدار خواهد کرد و روز پنج‌شنبه به دیدار مسئولان بانک مرکزی آمریکا خواهد رفت.

بیشتر بخوانید:

«ایران به‌دنبال استفاده پنهانی از نفتکش‌های خارجی است»

Share