Share

شیرین عبادی در نامه‌ای به احمد شهید، توجه وی را به مسئله خشک شدن دریاچه ارومیه و بازداشت برخی از فعالان محیط زیست جلب کرد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ در نامه روز گذشته (دوم خردادماه) خود به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای ایران، نوشت موضوع دریاچه ارومیه سبب شده است تا چندین گردهمایی اعتراضی صورت گیرد که در نتیجه آن تعدادی از فعالان محیط زیست در آذربایجان دستگیر شده‌اند.

وی با توضیح این‌که به‌گفته کارشناسان زیست‌محیطی، خشکی نیمی از آب دریاچه ارومیه به‌دلیل "سدسازی بی‌رویه بر روی رودهای منتهی به این دریاچه" است، نوشته است: "در صورت ادامه روند فعلی، تخمین زده می‌شود که دریاچه ارومیه در مدتی کمتر از سه سال خشک شود که در این صورت ۱۰ میلیارد تن نمک به صورت گرد و غبار و توفان بر سر شش میلیون نفر ساکنین مناطق اطراف خواهد بارید و سبب از بین رفتن مزارع و کشتزارهای بسیاری خواهد شد."

شیرین عبادی: این موضوع می تواند به اختلافات قومی موجود در این منطقه دامن زند که برای ثبات و آرامش ایران بسیار زیانبار است

شیرین عبادی در این نامه به گردهمایی‌های تعدادی از فعالان مدنی و زیست‌محیطی در روز دوشنبه یکم خردادماه جاری در اعتراض به سیاست‌های اجرائی دولت در ارومیه و چند شهر دیگر اشاره کرده و آورده است این تجمعات مسالمت‌آمیز منجر به "یورش و خشونت نیروی انتظامی و بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر از شهروندان و حامیان این تجمعات" شد.

به‌گفته رئیس کانون مدافعان حقوق بشر پس از دو روز تعدادی از بازداشت‌شدگان آزاد شدند اما هنوز از سرنوشت چندین نفر از آن‌ها خبری در دست نیست.

وی از حسن احمدیان، علی حامد ایمانی، محمد اسکندرزاده و افسانه توفیق به‌عنوان کسانی یاد کرد که هنوز در بازداشت به‌سر می‌برند.

شیرین عبادی در پایان نامه خود توجه احمد شهید را به مسئله خشک شدن دریاچه ارومیه جلب کرده و نوشته است: "این امر سبب شده که در چندین تجمع اعتراضی که تاکنون صورت گرفته است تعدادی از فعالان محیط زیست دستگیر شوند و همچنین بی‌توجهی حکومت جمهوری اسلامی ایران آینده چند میلیون نفر از ساکنین اطراف این دریاچه را با خطر جدی مواجه ساخته و این موضوع می تواند به اختلافات قومی موجود در این منطقه دامن زند که برای ثبات و آرامش ایران بسیار زیانبار است."

رونوشت این نامه برای بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر، گزارشگر سازمان ملل در بازداشت‌های خودسرانه و گزارشگر سازمان ملل در حقوق بشر و محیط زیست نیز ارسال شده است.

دریاچه ارومیه که بزرگ‌ترین دریاچه درون سرزمینی ایران است از مدت‌ها پیش با بحران زیست‌محیطی عمیقی روبه‌رو شده است به‌طوری که به‌شکل مداوم از میزان آب آن کاسته شده و بخش‌های وسیعی از آن از میان رفته است.

 

Share