Share

دیدار رئیس جمهوری اسلامی با وزیران،  مدیران دستگاه های اجرایی، مسئولان و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحت تأثیر سیل سراسری قرار داشت. روحانی از مسئولانی که با بحران سیل درگیر بودند قدردانی کرد، در همان حال ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که با جلوگیری از ورود کمک‌های بین‌المللی به سیل‌زدگان ایران مرتکب جنایت شده است.

چهارشنبه ۱۴ فروردین، دیدار رئیس جمهوری اسلامی با وزیران، مدیران دستگاه های اجرایی، مسئولان و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی: ستایش مسئولان، نکوهش آمریکا

رئیس جمهوری اسلامی به مناسبت روز بعثت پیامبر اسلام، چهارشنبه ۱۴ فروردین با وزیران، مدیران دستگاه‌های اجرایی، مسئولان و گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار کرد. حسن روحانی در مقدمه سخنانش با قدردانی از مسئولانی که درگیر بحران سیل بودند، یادآوری کرد که در آینده می‌بایست با استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌تر وضعیت بارش‌ها را بهتر و به موقع پیش‌بینی کرد. رهبر جمهوری اسلامی، روز گذشته در جلسه ویژه بررسی بحران با سران کشوری و لشکری بر این معنا تأکید کرده بود. روحانی در بخشی از سخنانش گفت:

«اینکه از ورود کمک‌های خارجی به ایران جلوگیری می‌کنند و هلال احمر ما در این شرایط سخت نمی‌تواند کمک‌های ارسالی از دیگر کشورها را دریافت کند، یک جنایت بی‌سابقه است.»

رئیس جمهوری اسلامی از وزارت خارجه و نهادهای حقوقی ایران خواست که این موضوع را پیگیری کنند. روحانی گفت حتی ایرانیان خارج از کشور هم نمی‌توانند کمک‌های خود را به دست هموطنانشان برسانند.

سازمان ملل شنبه گذشته برای ارسال اقلامی برای کمک به سیل‌زدگان ایرانی اعلام آمادگی کرده اما همزمان یادآوری کرده بود که تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران ممکن است ارسال این کمک‌ها را به تعویق بیندازد. وزارت خارجه ایران اعلام کرده که تاکنون هیچ کمک خارجی به صورت محسوس دریافت نشده و راهی برای این کمک‌رسانی وجود ندارد.

نخستین بار محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دوشنبه ۱۲ فروردین با انتشار پیامی در توییتر با انتقاد از جلوگیری آمریکا برای دسترسی ایران به کمک‌های بین‌المللی، این اقدام را به معنای «نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و دستور دیوان بین‌المللی دادگستری» و یک « تروریسم اقتصادی» دانسته بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده اما سه‌شنبه ۱۳ فروردین از آمادگی آمریکا برای مساعدت با صلیب سرخ بین‌المللی و هلال احمر خبر داد:

«حکومت ایران عوامل خارجی را مقصر قلمداد می‌کند، حال آن که در واقع سوءمدیریت آنهاست که به این فاجعه منجر شده. آنها حتی فعالان محیط زیست را به خاطر کمک به مردم جهت آمادگی با چنین مسائل عینی زندانی می‌کنند. ایالات متحده آماده مساعدت و همکاری با فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است که بتوانند کمک‌های مالی را به طور مستقیم به هلال احمر ایران جهت کمک برسانند.»

طبق دستور موقت دیوان بین‌المللی کیفری که در  ۳ اکتبر ۲۰۱۸/ ۱۴ مهر ۹۷ صادر شده، کاخ سفید ملزم است مطابق مفاد عهدنامه مودت روابط اقتصادی و کنسولی میان ایران و آمریکا، از اعمال و اجرای تحریم‌های مربوط به امور انسانی مانند دارو، غذا و وسایل، تجهیزات و خدمات مربوط به امنیت هوایی خودداری کند. علاوه بر این، از آمریکا خواسته شده موانع نقل و انتقال وجوه در این حوزه‌ها را نیز بردارد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، تخریب محیط‌زیست، از بین بردن جنگل‌ها، تصرف حریم رودخانه‌ها و انجام ساخت و سازهای غیر مجاز در آن را از جمله عوامل جاری شدن سیلاب در شهرهای مختلف عنوان کرد و گفت:

«فرصت بسیار خوبی برای وزارت کشور، شهرداری ها و همینطور قوه قضائیه ایجاد شده است که با چنین تخلفاتی و غصب های انجام شده برخورد کرده و مانع از انجام چنین کارهایی شوند.»

بر اساس گزارشی که به سازمان بازرسی منسوب است، بیش از ۷۰ درصد از جنگل‌های استان گلستان به سپاه پاسداران، حوزه علمیه و آستان قدس رضوی واگذار شده است. بر اساس این گزارش ۴۷ هزار هکتار از جنگل‌های گلستان با «اعمال نفوذ» تحت پوشش حوزه علمیه استان گلستان قرار گرفته. حدود ۱۳ هزار هکتار نیز به لشگر ۲۵ سپاه گرگان واگذار شده است. آستان قدس رضوی و مؤسسه پیشگامان سازندگی هم نزدیک به ۱۰ هزار هکتار از جنگل‌های استان گلستان را در اختیار دارند.

بیشتر بخوانید:

جلسه بررسی بحران سیل با خامنه‌ای: بی‌کفایتی سپاه یا دولت؟

 

Share