Share

محمدجواد ظریف از کشورهای اروپایی انتقاد کرده که نمی‌توانند اراده سیاسی خود را در مقابله با آمریکا به کرسی بنشانند. او همچنین از آلمان، بریتانیا و فرانسه انتقاد کرده که چرا علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی به سازمان ملل فشار وارد می‌کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیتر خود در این‌باره نوشت:

«یک سال پس از اقدام غیرقانونی آمریکا در خروج از برجام، اروپا نمی‌تواند خواست و اراده سیاسی خود را در مقابله با تروریسم اقتصادی ترامپ حتی با ایجاد کانال واحد بانکی برای کمک بشردوستانه به کرسی بنشاند. در عوض، سه کشور اروپایی با فشار بر سازمان ملل متحد علیه توانمندی‌های دفاعی ما مشغول دلجویی از دونالد ترامپ هستند.»

روز گذشته، چهارشنبه ۱۴ فروردین / ۳ آوریل آلمان، بریتانیا و فرانسه، سه کشور عضو اتحادیه اروپا که خواهان حفظ توافق هسته‌ای با ایران هستند در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، خواستار ارائه گزارش کامل او درباره برنامه موشکی ایران شدند. این گزارش قرار است در ماه ژوئن آینده منتشر شود.

این سه کشور پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر و رونمایی از موشک‌های بالستیک جدید جمهوری اسلامی را نقض قطعنامه‌ ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌دانند. بر اساس این قطعنامه ایران اجازه آزمایش موشک‌‌هایی با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را ندارد. ایران اما می‌گوید آزمایش‌های موشکی‌اش ربطی به توافق هسته‌ای ندارد و قطعنامه شورای امنیت را نقض نمی‌کند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل به نامه آلمان، بریتانیا و فرانسه به گوترش واکنش نشان داد و ادامه برنامه موشکی و فضایی ایران را حق جمهوری اسلامی دانست.

پیش از این نیز فرانسه، آلمان و بریتانیا نسبت به برنامه موشکی ایران و تأثیر منفی آن بر خاورمیانه هشدار داده بودند.

این سه قدرت بزرگ اروپا چند ماه بعد از خروج آمریکا از برجام در ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ / ۳۱ ژانویه سال جاری میلادی ساز و کار ویژه مالی (اینستکس) در چارچوب توافق هسته‌ای برای ادامه تجارت با ایران را راه‌اندازی کردند. دفتر این مؤسسه در پاریس است و بریتانیا نظارت بر این نهاد مالی و حسابرسی آن را به عهده گرفته است. پر فیشر، مدیر اینستکس ۲۰ اسفند جاری به تهران سفر کرده بود.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز ۱۹ اسفندماه سال گذشته اعلام کرد که ساز و کار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا (STFI) به‌عنوان نهاد ایرانی متناظر با اینستکس اروپایی در آخرین روز کاری سال جاری به ثبت رسید.

با این حال مقامات ایران به‌ویژه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده‌اند که به کشورهای اروپایی اعتمادی ندارند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا برنامه موشکی ایران را عامل نابودی خاورمیانه خواند

نماینده آلمان در «اینستکس»: چرا اروپا با ایران تجارت نکند؟

Share