Share

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پنجشنبه ۴ آوریل/ ۱۳ فروردین در جریان دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به او گفت که روسیه بقایای سرباز اسرائیلی ناپدید شده را پیدا کرده است.

پنجشنبه ۴ آوریل/۱۵ فروردین، کرملین: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

زاخاری باومل، سرباز ۲۱ ساله اسرائیلی متولد آمریکا سال ۱۹۸۲ و زمانی که در جریان حمله اسرائیل به لبنان در نبرد سلطان یعقوب می‌جنگید، به همراه دو سرباز دیگر ناپدید شده بود. اکنون رئیس جمهوری روسیه به نتانیاهو گفته است که نیروهای ویژه روسیه در سوریه بقایای این سرباز را پیدا کرده‌اند و اینک می‌توانند او را در اسرائیل به خاک سپارند.

بنیامین نتانیاهو که در انتخابات هفته آینده اسرائیل برای یک دوره دیگر نخست وزیری رقابت می‌کند، روز پنجشنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین دیدار کرد. دفتر نخست وزیری اسرائیل و کاخ کرملین، اوایل هفته جاری پس از یک گفت‌وگوی تلفنی میان نتانیاهو و پوتین که به درخواست اسرائیل انجام شد، از سفر مجدد نخست وزیر اسرائیل به مسکو خبر داده بودند. وسی کهن، رئیس موساد، مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی و تامیر هیمن، رئیس سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، نتانیاهو را در سفر به مسکو همراهی می‌کنند. نتانیاهو یک روز قبل از سفر به مسکو گفته بود خطر استقرار نظامی ایران در سوریه برای اسرائیل، از خطر حماس در غزه بیشتر است. دیدار پوتین و نتانیاهو اما تحت تأثیر جنازه سرباز اسرائیلی قرار داشت.

ولادیمیر پوتین در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر کرد گفت:

«ما بسیار خرسندیم که می‌توانیم احترام نظامی لازم و شایسته این سرباز را برای او و در خانه‌اش به جا آوریم و مهم‌تر از همه این که بستگان نزدیک او می‌توانند بر روی مزارش گلی نثار کنند.»

روسیه روز پنجشنبه یک تابوت محتوی آنچه از باومل بر جا مانده، از جمله اونیفورم نظامی‌اش را تحویل اسرائیل داد.

باومل در سال‌های دهه ۱۹۷۰ همراه با خانواده‌اش از نیویورک به اسرائیل مهاجرت کرده بود. طی بیش از سه دهه گزارش‌های تایید نشده‌ای در مورد باومل و دو سرباز دیگری که همراه با او ناپدید شدند، وجود داشت و معلوم نبود که این سربازان اسیر شده‌اند یا این که نجات یافته‌اند.

محل دقیق پیدا شدن بقایای این سرباز اعلام نشده، اما نتانیاهو گفت که سربازان روسی برای به دست آوردن این بقایا جان خود را به خطر انداخته‌اند.

دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل هم از این خبر استقبال کرد و در یک پیام توییتری نوشت:

«ما سال‌ها برای بازگشت زاخاری باومل به خانه دعا کرده‌ایم. به خانه خوش آمدی زاخاری در صلح بیارام.»

نتانیاهو گفت که حدود دو سال پیش از پوتین خواسته به یافتن بقایای باومل کمک کند و اکنون از رهبر روسیه برای کمکش سپاسگذار است.

قرار است باومل اواخر وقت پنجشنبه در اسرائیل خاک سپرده شود.

تابستان سال گذشته پوتین و نتانیاهو بر سر ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه در نزدیکی بلندی‌های جولان به توافق رسیدند. یک ماه بعد اما جنگنده‌های اسرائیلی هواپیمای نظامی ایلوشین-۲۰ روسیه با ۱۵ سرنشین را هدف قرار دادند. روابط دو کشور بحرانی شد.

 بیشتر بخوانید:

اسرائیل: ایران هم در سقوط هواپیمای نظامی روسیه مقصر است

 

Share