Share

منابع دیپلماتیک به رویترز گفته‌‌اند که در ماه‌های گذشته بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مکانی که نتانیاهو مدعی شده بود یک «انبار اتمی» است، بیش از یک بار بازدید کرده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رویترز پنج‌شنبه ۱۵ فروردین / ۴ آوریل در گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیک نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشته است که بازرسان این آژانس در ماه‌های گذشته از «انبار تورقوزآباد» در نزدیکی تهران بازرسی کرده‌اند.

یکی از سه منبع رویترز گفته که این بازرسی بیش از یک بار بوده است. این منابع نخواسته‌اند نامشان منتشر نشود زیرا جزئیات بازرسی محرمانه است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل ۵ مهر ۱۳۹۷ / ۲۷ سپتامبر سال جاری میلادی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل ادعا کرد که ایران یک انبار مخفی هسته‌ای در کوچه ماهر در منطقه تورقوزآباد تهران در نزدیکی یک قالیشویی ساده‌ دارد. نتانیاهو گفت از وقتی که اسرائیل اسناد اتمی ایران در شورآباد را از ایران خارج کرده، مسئولان ایرانی در تلاش‌اند که این محل مخفی را تخلیه کنند و تجهیزات و تأسیسات آن را در نقاط دیگر جای بدهند. نخست‌وزیر اسرائیل چند تصویر از مکان مورد نظرش را هم در مجمع عمومی سازمان ملل به نمایش گذاشت.

مقامات ایران وجود انبار سری هسته‌ای در تهران را رد و سخنان نتانیاهو را تکذیب کرده و آن را «یک شو و نمایش جدید» خواندند.

چند روز پس از ادعای نتانیاهو، دولت آمریکا از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا این موضوع را بررسی کنند.

منابع دیپلماتیک دیگر نیز بازدیدهای کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از «انبار تورقوزآباد» را تأیید کرده اما زمان انجام آن‌ها را اعلام نکردند.

رویترز به‌نقل از یک مقام ایرانی نوشته است: «ما هیچ چیز برای پنهان کردن نداریم و هرگونه دسترسی آژانس تا کنون در چارچوب قوانین و مقررات انجام شده و چیزی فراتر از آن نیست.»

دو منبع دیپلماتیک نیز گفته‌اند، این که مواد هسته‌ای در این محل وجود داشته یا خیر و اگر وجود داشته، از چه نوعی بوده، به بررسی نمونه‌های محیطی برداشته شده از محل بستگی خواهد داشت و نتیجه بررسی زودتر از ژوئن / خرداد اعلام نخواهد شد. گزارش آژانس در مورد برنامه هسته‌ای ایران قرار است در ماه ژوئن منتشر شود.

وزارت خارجه اسرائیل نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده و مسئولان آژانس نیز در این‌باره سکوت کرده‌اند.

یوکیا آمانو سه‌شنبه ۱۳ فروردین / دوم آوریل در نشست شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که از سال ۲۰۰۹ به بعد انحرافی در فعالیت‌های هسته‌ای ایران دیده نشده و ایران به تعهدات خود در مورد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)  پایبند بوده است. آمانو همچنین بر ضرورت ادامه پایبندی کامل ایران به تعهدات خود تأکید کرد.

آمانو پنج‌شنبه ۱۵ فروردین / ۴ آوریل در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا نیز بر پایبندی ایران به برجام تأکید کرد و گفت: «من فعالیت‌های متناقض با توافق هسته‌ای ایران مشاهده نمی‌کنم، اما باید بسیار دقیق در این مورد نظارت داشته باشیم».

بیشتر بخوانید:

آمانو: باید بر برنامه هسته‌ای ایران بسیار دقیق نظارت کنیم

Share