Share

با وجود کناره‌گیری بوتفلیقه از قدرت، الجزایر همچنان ناآرام است و مخالفان بر خواسته خود مبنی بر کنار رفتن همه افراد وابسته به حکومت بوتفلیقه و سرعت بخشیدن به روند دموکراسی پافشاری می‌کنند. آن‌ها در هشتمین جمعه از اعتراضات خود در میان تدابیر شدید امنیتی بار دیگر با شعار «همه باید بروید» در پایتخت تجمع کردند.

اعتراضات در الجزایر ادامه دارد.

اعتراضات در الجزایر ادامه دارد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، جمعه ۲۳ فروردین / ۱۲ آوریل معترضان در الجزیره مخالفت خود با حضور عبدالقادر بن صالح، رئیس پیشین مجلس سنا و رئیس جمهوری موقت کنونی در قدرت را اعلام کردند.

آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی با شعار «همه باید بروید» برای تجمع روز جمعه فراخوان داده بودند.

در مرکز شهر الجزیره حضور گسترده نیروهای امنیتی و ارتش این کشور مشهود بود. برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری تظاهراتِ مخالفان، تمامی دروازه‌های ورودی پایتخت را بسته و ایستگاه‌های قطار را تعطیل اعلام کرده‌اند.

عبدالقادر بن صالح روز گذشته پنج‌شنبه ۲۲ فروردین / ۱۱ آوریل اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری جدید این کشور در ۱۳ تیر / ۴ ژوئیه برگزار خواهد شد.

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری مستعفی ۱۳ فروردین / دوم آوریل از قدرت کنار کشید. عبدالقادر بن صالح پس از استعفای رسمی بوتفلیقه به‌عنوان رئیس جمهوری موقت الجزایر، زمام امور کشور را در دست گرفت. او ۱۶ سال رئیس مجلس سنای الجزایر بود و بوتفلیقه همواره از او حمایت می‌کرد. با برکناری بوتفلیقه و وضعیت پیش آمده در کشور، بن صالح براساس قانون اساسی الجزایر به‌مدت ۹۰ روز، تا زمانی که انتخابات جدید ریاست جمهوری برگزار شود به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت منصوب شده است.

با این حال مردم معترض، به‌ویژه جوانان، هم دیروز و هم امروز به تظاهرات خود با هدف برکناری کلیه مسئولان حکومتی سابق از قدرت سیاسی، ادامه دادند. روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز اعتراضات بر پا شد.

جوان ۲۲ ساله‌ای به نام ولید به خبرگزاری فرانسه گفت: «من رأی نخواهم داد. ما روز جمعه نشان می‌دهیم که وقتی فریاد می‌زنیم “بس کنید”، منظورمان چیست.»

مخالفان می‌گویند انتخابات در درون این نظام نه آزاد است و نه منصفانه.

ژنرال احمد قائد صالح، رئیس پرنفوذ ستاد کل ارتش الجزایر این خواسته معترضان را «شعارهای غیرواقعی» نامیده و آن را رد کرده است.

سه‌شنبه گذشته پلیس برای نخستین بار علیه معترضان از خودروهای آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرد. در آغاز اعتراضات روز جمعه پلیس مسیر به سمت ساختمان قدیمی پست را که همواره مسیر راهپیمایان بود مسدود کرد.

بیشتر بخوانید:

معترضان الجزایری خواهان برکناری همه مقامات دولتی شدند

Share