ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روز ناز و نوازش سپاه - غلبه نظامیگری بر دیپلماسی

سخنرانی ائمه جمعه و فرماندهان نظامی و قطعنامه راهپیمایی حکومتی در تهران با یک هدف برگزار شد: تبدیل ماهیت سپاه به یک بحث هویتی در ایران.

پس از نماز جمعه، راهپیمایی‌هایی حکومتی در سراسر ایران در دفاع از سپاه پاسداران و در محکومیت اقدام آمریکا علیه ارتش ایدئولوژیک «نظام» برگزار شد. خطیب جمعه تهران، فرمانده ارتش و وزیر دفاع نیز در حمایت از سپاه پاسداران سخنرانی کردند. نظامیگری بر دیپلماسی غلبه پیدا کرد. جمعه ۲۳ فروردین روز نوازش سپاه پاسداران بود. تلاش نه چندان پنهانی برای تبدیل ماهیت سپاه به یک بحث هویتی در جریان است.

بزرگ‌ کنید
جمعه ۲۳ فروردین: راهپیمایی حکومتی در حمایت از سپاه پس از نماز جمعه تهران

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۸ آوریل/ ۱۹ فروردین با انتشار بیانیه‌ای سپاه پاسداران را جزو گروه‌های تروریستی قرار داد. محمد علی موحدی، امام جمعه موقت تهران که با لباس سپاه و با عمامه سفید پشت تریبون نماز جمعه ظاهر شده بود، اعلام کرد که اقدام دولت ترامپ علیه سپاه سبب همبستگی دولت و مجلس و مردم با سپاه شده است. خطیب جمعه تهران گفت: «احمق‌ها نمی‌دانند که همه ایران سپاه است.»

سپاه، یک بحث هویتی؟

در راهپیمایی حکومتی در تهران و در چند شهر دیگر نیز شعارهای تظاهرکنندگان بیانگر  همین معنا بود: گره زدن هویت ایرانیان با ماهیت سپاه. خبرگزاری جمهوری اسلامی، خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه و صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصاویری از این راهپیمایی‌های حکومتی و شعارهایی مانند «آمریکا در چه فکریه ایران پر از سپاهیه»، «سلیمانی می‌رزمه، ترامپ می‌لرزه» را منتشر کردند.

قبل از خروج آمریکا از برجام اختلاف بین سپاه و دولت بر سر سرمایه‌گذاری خارجی بالا گرفته بود. رئیس جمهوری اسلامی تیر ۹۶ گفته بود:

«بخشی از اقتصاد دست یک دولت بی‌تفنگ بود که آن را به یک دولت با تفنگ تحویل دادیم. بخش خصوصی از دولتی که تفنگ نداشت می‌ترسید چه برسد به اینکه اقتصاد را به دولتی دادیم که هم تفنگ دارد و هم رسانه در اختیار دارد و همه چیزی دارد و کسی جرأت ندارد با آن رقابت کند.»

سیطره اقتصادی سپاه حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، آب، نیروگاه‌ها، بنادر و سازه‌های ساحلی و فراساحلی، حمل و نقل، معادن و صنایع معدنی، ارتباطات و فن‌آوری ارتباطات و کشاورزی را در برمی‌گیرد. مطالبات قرارگاه خاتم‌الانبیا از دولت که از مرز ۲۳ میلیارد تومان فراتر رفته بود، مدتی به اختلافات این نهاد نظامی با دولت دامن زده بود. محمود احمدی‌‌نژاد، رئیس جمهوری سابق اسلامی هم بر سر سلطه سپاه بر اسکله‌های کشور، از این نهاد نظامی به کنایه به عنوان «برادران قاچاقچی خودمان» یاد کرده بود.

امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش پیش از ایراد خطبه‌های نماز جمعه تهران پشت تریبون رفت و در حمایت از سپاه پاسداران گفت:

«آمریکایی‌ها با قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی خودزنی کردند و امنیت نیروهای خود به خصوص سنتکام را به خطر انداختند. اگر آمریکا ارتفاعات جولان را به اسرائیل الصاق کرد، بداند که رزمندگان مقاومت به آن ارتفاعات صعود خواهند کرد و سربازان اسرائیلی را آنجا به قعر جهنم خواهند فرستاد.»

شورای عالی امنیت ملی در واکنش به اقدام دولت ترامپ علیه سپاه اعلام کرد دولت آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

نگرانی از «محبوبیت» سپاه

مقامات جمهوری اسلامی و روحانیت شیعه نگران‌اند که با اقدام آمریکا علیه سپاه پاسداران، مردم این نهاد نظامی و ایدئولوژیک را مسبب گرفتاری‌های معیشتی خود بدانند. آیت الله ناصر مکارم شیرازی صبح چهارشنبه ۲۱ فروردین گفته بود:

«نمی‌توان از حق چشم‌پوشی کرد. محبوبیت سپاه با این اقدام آمریکا کاهش پیدا نمی‌کند، بلکه این محبوبیت بیشتر هم می‌شود.»

سیل خوزستان فرصتی برای تبلیغ برای سپاه فراهم آورده است. قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس هفته گذشته از فرماندهان «پیش‌کسوت» سپاه دعوت کرد که به اتفاق او به مدت یک ماه در خوزستان مستقر شوند. امیر حاتمی، وزیر دفاع، در سخنانی که جمعه ۲۳ فروردین در قرارگاه ولیعصر خوزستان در اونیفورم سپاه ایراد کرد، گفت:

« امروز مردم به خوبی می‌بینند که پاسداران با از خودگذشتگی در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند و این خدمت رسانی‌های خالصانه دل هر ایرانی آزاده را سرشار از امید می‌کند.»

پیش از خروج آمریکا از برجام، دولت روحانی شکل تازه‌ای از قراردادهای نفتی را پیشنهاد داده بود. بر اساس این قراردادها بیش از ۱۰ نهاد داخلی از جمله قرارگاه سازندگی خاتم و ستاد اجرایی فرمان امام می‌توانستند مستقلاً وارد طرح‌های نفتی ایران شوند یا با شرکت‌های خارجی در اجرای مناقصه‌ها همکاری کنند. سپاه اما خواهان واگذاری قراردادهای اکتشاف میدان‌های نفت و گاز به قرارگاه خاتم‌الانبیا بود و این امر هم به اختلاف سپاه با دولت بر سر میدان‌های نفت و گاز خوزستان دامن زد.

تعداد نفرات سپاه پاسداران ۱۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به آنتونو گوترش، دبیرکل سازمان ملل قرار دادن سپاه پاسداران به عنوان «شاخه‌ای رسمی از نیروهای مسلح ایران» در فهرست سازمان‌های تروریستی توسط دولت آمریکا را «یک اقدام بی‌سابقه و خطرناک» خواند و اعلام کرد که این اقدام صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را به خطر می‌اندازد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • سامی

  حمله نظامی، تله مرغابی (آخرین شانس جمهوری اسلامی است)! در کامنت بالا دوستی از 10 درصد طرفدار نظام و 30 درصد فاسد نام برده اند که بدشان از این نظام نمی آید. نظامی که 40 درصد فاسد داشته باشد، فساد همین فاسدین قطعاً واژگونش خواهد کرد. اولاً نظام ج.ا.، 10 درصد طرفدار ندارد، حتی فرزندان مجلسیان و مدیران نیز در ایران زندگی نمی کنند. پولهایشان هم ایران نیست. ج.ا حداکثر یک درصد، شاید، طرفدار داشته باشد. آن فاسد ها هم که درصدشان هرگز از 5 تجاوز نمی کند، امروز نانشان آجر شده است. چون ج.ا دیگر پولی ندارد حتی به حشدالشعبی و حزب الله بدهد، آن 5 درصد که دیگر باید بروند و کفش واکس کنند. وقتی نظام ج.ا. علناً از بستن تنگه هرمز و جنگ حرف می زند، هر آدم عاقلی باید بداند که جنگ به نفع مردم نیست!

 • هرکه نامخت ازگذشت روزگار, نیز ناموزد ز هیچ آموزگار

  سردبیر این سایت در جدیدترین نبشتارش اشارتی بر بدیل "حمله نظامی به ایران" دارد, که تکرار بخشی از آن در اینجا بد نیست: "گروهی که در خارج، به ویژه در لوس‌آنجلس و واشنگتن، خود را طبقه حاکم برحق می‌داند و منتظر است به کمک آمریکا پس از براندازی جای گروه سرنگون شده را تصاحب می‌کند....اما جابجایی به صورت جانشینی طبقاتی از راه regime change غیر قابل تصور است. طبقه حاکم ریشه‌‌دار و با اراده است و مال به کسی نمی‌دهد. طبقه حاکم مجازی هیچ برنامه‌ای ندارد جز آنچه در اصل هم اکنون دارد اجرا می‌شود. تنها نکته‌ای که می‌توانند به برنامه جاری بیفزایند رابطه با آمریکاست که آن هم در چارچوب همین نظام حاکم ناممکن نیست. طبقه حاکم مجازی در سطح سیاسی کوشش می‌کند که شمایلی حامل خاطره شاهان پهلوی را در برابر ولی فقیه بگذارد، غافل از اینکه جامعه ایران در مجموع از شهریار سنتی گذشته و به یک شهریار مدرن نیاز دارد، ضمن اینکه شمایلی که طبقه مدعی بلند کرده آن عرضه و جربزه را ندارد که نقش شهریار ماکیاولی را ایفا می‌کند. این نکته را سلطنت‌طلبان باهوش می‌دانند. امید بخش افراطی آنان بر این است که پس از اینکه بمب بر ایران فرود آمد، بالونی هوا کنند که روی آن شمایل اعلی‌حضرت نقش بسته باشد، غافل از اینکه اگر کشور آتش بگیرد، آن بالون هم خواهد ترکید." که البته میتوان نکات زیر را نیز اضافه کرد: ۱) آمریکا و غرب هیچگاه واقعا قصد سرنگونی ج.ا. را نداشته و فقط در پی کاهش زیاده خواهی آخوندها در منطقه بوده اند, و تنظیم حرکتهای ملاها با منافع غرب. تحریم های اخیر نیز به دنبال چیزی جز این تعدیل رفتار رژیم اسلامی نیست. ۲) خود ترامپ و دولتش بهترین نمونهء یک رژیم غیر-دموکراتیکِ, شبه-مذهبیِ, شبه-فاشیستیِ, نژاد پرست است. چیزی مانند پسر عموی آمریکایی آخوندها. ۳) هر بدیل و تغییر قدرتی که در ایران بدون خودسازماندهی و خود آگاهی مردم ایران رخ بدهد, چیزی نخواهد بود جز تکرار غمبار تاریخ دیکتاتوری و بازتولید مدار بستهء استبداد در ایران. هرکه نامخت ازگذشت روزگار نیز ناموزد ز هیچ آموزگار

 • حمله نظامی آخرین شانش نجات

  حمله نظامی آخرین شانش نجات است. حکومت دیکتاتوری که لاقل 10% جمعیتش در گروی ادامه دیکتاتور یاست و 30% هم بدشان نمیاید این نظام فاسد باشد تا از مواهب تورم سود ببرند و طبقات کاررگ استثمار کنند. این شانسی برای قیام انقلاب و گاندی بازی نیست. 40 سال گذشته است و هنوز عده ای فکر میکنند این ظام اهریمنی مثل شاه است که یا چندتا تحریم و یه کنفرانس گودالوپ و خیانت چندتا ژنرال ارتشی سرنگون شود و بالغ 129 هزار سپاهی و یک میلون جیره خور این رزیم حاضرند میلیونها نفر از مردم قتل عام کنند. بمباران سنگین سپاه و مراکز سرکوب توسط غرب حتی همراهی چین وروسیه. این نظام ولایی د رمیان شیعه وسنی دارد ایدولوژی الخرازمانی ضد انسانی گشترش میدهد و اولین قربانی و آخرینش همه نظام های سکولار است از چین تا امریکا... در نهایت ظرف ده سال دیگر اسرائیل نابود میکند و بخشهای عمده روسیه و چین را تجزیه خواهد کرد. این خط و نشان کی گفتم. امسال ده میلیارد دلار خرج حمله نظامی کنند بهتر از تا ده سال دیگر هزار میلیارد خرج خرابکاری این اخوند و سپاهی متحمل شوند جهان سکولار.

 • آزادی واقعی و حقیقی

  جناب پاسدار سابق, حداقل شما به عنوان یکی از همکاران سابق سپاه خودتان باید بدانید که چگونه وزارت اطلاعات ج.ا. و سپاه از ساواکی های سابق استفاده کرده و می کند, اما هنوز به نظر می رسد که شما یک هیستری ضد چپ باقی مانده از دوران همکاری با سپاه دارید که مثل اینکه تا به امروز نیز این برخورد هیستریک را حفظ کرده اید. کاربری که با نام "شانس نجات" کامنت نوشته است, از یاد می برد که؛ آنکس که به شما آزادی میدهد, به راحتی آزادی شما را نیز پس میگیرد و از بین می برد. آزادی واقعی و حقیقی فقط و فقط بدست خود شماست که میتواند به دست آید و حفظ شود.

 • کارو

  حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) تنها یک شب پس از اعلام موجودیتش، در حالی که هنوز یک گلوله هم شلیک نکرده بود فوراً توسط آمریکا در لیست گروه های تروریستی قرار داده شد. اما انجام همین کار برای سپاه 40 سال طول کشید. به نظرم باید در این مسئله درنگ کرد.

 • کریم

  چرا سپاه یک دولت است؟ مگر ابزار یک دولت چه چیزهایی است؟ یک دولت اقتصادی مستقل برای خود دارد، یک دولت بر تمام ارکان کشور نظارت دارد، یک دولت روزنامه، تلویزیون، رادیو و انتشارات دارد، یک دولت هیأت دیپلماسی دارد، یک دولت قوه قهریه دارد، یک دولت سلاح دارد، یک دولت به کسی جز مردم پاسخگو نیست. با نگاهی دقیق به سپاه متوجه می شویم که تمام موارد فوق برای سپاه صدق می کند بجز بند آخر که سپاه به کسی پاسخگو نیست. پس ما وقتی از سپاه صحبت می کنیم از یک دولت صحبت می کنیم که هیچ یک از مسئولین آن انتخابی (توسط مردم) نیستند. و اینجاست که کم‌کم ترس بر انسان غالب می شود که این دولت چرا و توسط چه کسی و با چه هدفی ساخته شده است! این دولت غیرقانونی و نامشروع اما در کشور چه می کند؟ مواردی در کامنتهای فوق نوشته شدند، اما حقیقت اینست که اگر عملکرد زشت سپاه در حد تجاوز به عنف و دزدی و قاچاق بود، شاید آنقدرها جای نگرانی نداشت، یا دستکم حجم فاجعه زیاد بزرگ نبود (حجم فاجعه را در موارد پروژه 20 ساله هسته ای، تحریم های کمر شکن، سیلهای خانمان بر، و کشتن فعالین محیط زیست در زندان و خارج از زندان، و فاش شدن خبرهای وحشتناکتری در خصوص محیط زیست، و به کشتن دادن جوانان در سوریه، و نهایتاً سرشاخ کردن کشور با ابرقدرتهای جهان بدلایل پوچ و بی ارزش باید جستجو کرد). متأسفانه فلسفه وجودی سپاه چیزی جز ویرانی کل ایران نیست، که اگر غیر از آن بود چنین فرانکنشتاینی بدین شکل و سیستم هرگز ساخته نمی‌شد.

 • کریم

  به شانس نجات! شما دقیقاً حرف دل جمهوری اسلامی را تکرار کردید (شریعتی کیهان گفت تنگه هرمز را ببندیم. که چه شود؟ جنگ شود!). رژیم جمهوری اسلامی به یک جنگ نیاز دارد تا یا از آب گل آلود ماهی بگیرد، یا در هرج و مرج جنگ، جنایتکاران حاکمیت جمهوری اسلامی از عدالت مردمی ( با پاسپورت جعلی و ریشهای سه تیغ کرده) فرار کنند. با نگاهی به تاریخ و کشورهای دیگر متوجه خواهید شد که یک جنگ باعث می شود تا کل کشور به نابودی کشیده شود و آثار بمبهای اتمی با اورانیوم ضعیف شده تا سالها مردم و کشورمان را تحت تأثیر مخربی قرار دهد (همانند جنوب عراق). پس تنها یک راه باقی می ماند. و آن هجوم میلیونی مردم به خیابانهاست، و به زودی اتفاق خواهد افتاد. ***************************** اما، مقاله فوق به نکته‌ای اشاره کرده و در بعضی کامنتها هم اشاراتی به این موضوع داشتند که دلیل تنفر مردم از سپاه چیست! علاوه بر موارد فوق، سپاه یک نیروی نظامی برای دفاع از تمامیت ارضی کشور نیست. سپاه یک دولت است، و اصلی‌ترین وظیفه آن حفاظت از نظام جمهوری است. در این راه شاید یک پل هم بسازد و کارهای دیگری هم انجام دهد، اما نه با هدف خدمت به مردم، بلکه با هدف خدمت به نظام!

 • آموزگار تاریخ

  من صددرصد با پاسدار سابق و شانس نجات موافقم. این حکومت روی استالین و پلپوت و هیتلر را سفید کرده. چرا که به نسبت جمعیت و خصوصا باوراندن سبعیت به نام الله و بعد هم گفتن اینکه الله همان خدا ست و این سیستم آدمکش این چنین پیچیده که حتا مخالف سازیش با هیچ کجای دنیا همانند ندارد. در اینجا لازم است که به مخالفین ساخته ی حکومت اسلامی اعم از مخاجرانی و مهدی خلجی و رضا علیجانی و روح الله زم اشاره کنم. شما ببینید که در نهایت کاری غیر از تخریب کامل سیستم اهریمنی آیت الله ها و ملاها و مداحها و بازوی سرکوبشان سپاه وجود ندارد. من معتقدم که ما چپی باشیم یا راستی لیبرال باشیم یا رادیکال باید پیش شرطمان ایرانی بودن و تمامیت ارضی ایران را در مد نطر داشتن باشیم . چرا که در ایران فردا همه ما همه این نحله ها باید بتوانند زندگی کنند. باید یک زابلی و زاهدای و لر و خوزستانی و کردستانی و اصفهانی و تبریزی ...بتوانند به همان اندازه رییس جمهور و وزیر و فیلسوف و هنرمند و دانشمند شود که یک تهرانی. برای این کار باید سیستم آخوندی و مداحی و مسجدی و حسینیه ای تخریب شود. در اروپا زمانی آنسانها زنده شدند که اعلام کردند خدا مرد! آری تمامی دستاوردهای بشری با نه گفتن به کلیسا آغاز شد. باید برای رسیدن به یک جامعه ی ایرانی تمامی اسامی عربی تبدیل به اسامی ایرانی شود. باید تشخیص هویت ایرانی با اسامیشان میسر شود. این شرمآور است که ایرانیان نامهای کسانی را بر خود و فرزندانشان بگذارند که آمدند و تمامی هویت و کتابها و فرهنک و تاریخ و تمدنشان را تخریب کردند. من آموزگار تاریخ هستم در این پیری تازه دارم می خوانم که چها بر ما کردند. زنده باد ایرانی زنده باد ایرانی ایرانی. زنده باد ایران

 • شانس نجات

  تنها شانس نجات مردمان ایران حمله نظامی است، وگرنه ۴۰ دیگر هم این نظام سرنگون نمیشود و این مردم ضعیف تر از آن هستند قیام کنند آن با هم دست خالی. دوران گاندی بازی گذشته. این دیکتاتوری بیرحم را با قوه زور میتوان نابود کرد.

 • پاسدار سابق

  این چپی ها و نهضت ضد آزادیها و این اصلاحطلبان استمراریون اگر آمریکا بگوید آب برای تشنگی خوب است یا لباس گرم برای سرما خوب است روئیتا می گویند که بد است اما در ته دلشان میدانند که راست. و از مصرف کنندگان پنهانی آن هستند. برای همین اینان همگی بعد از فروشی در شش ماه دیگر الی رغم مرگ بر آمریکا گفتنشان و پرچم سوزیشان همگی رهسپار آمریکا و اروپا خواهند شد. آما آیا میدانید اولین کسی که از ته دل راست بودن تروریست بودن سپاهیان را با پوست و گوشت لمس می کند کیست؟ حتما خواهید گفت قربانیان، حتما خواهید گفت تجاوز شدگان، حتما خواهید گفت قربانیان تروریست و... اما نه آنکسی که از ته دل حرف آمریکا را قبول دارد خود پاسدارانند خود بسیبجیانند. خود رژیم است خود خاتمی و مهاجرانی و روحانی ست. خود رژیم همیشه گفته که ما باید ارعاب و ارهاب مردم ایران و جهان را بترسانیم. ارعاب و ارهاب واژه های اسلامی تروریسم. پس اصلا مکعلوم چیست اینها چرا بدشان آمده. شماها تروریست هستید. اما با این تفاوت که هزار و چهارصد سال و خصوصا این چهل سال شما گفته اید که اصل و اساس ما ارعاب و ارعاب و دهشت افکنی ست و بسیار هم خوب است. حالا مردم ایران و جهان گفته اند و آمریکا هم امروز به ما مردم پیوسته و می گوید که اسم غربی ارغاب و ارعاب تروریسم است و بد است و شماها تروریست هستید. اصلا بدتان نیاید. این بر الی شما یک تغارف است. شما فقط از تنبیه تروریست بودن می ترسید و نه نامیدنتان به نام نامی تروریست. من پاسدار سابقم و صددرصد پاسداران را تروریست می دانم. آمریکا ۲۵ الی ۳۰ سال عقب است. در اینجا بگویم و خصوصا به دوستان چپی که اگر این ملایان و مداحان و بازوی سرکوبشان سپاه و بسیج یک هزارم آمریکا قدرت داشتنمد جهان را نابود می کردند.

 • بابک

  اینها نظامی نیستند.

 • اعتراض در اهواز

  اعتراض در اهواز، شورش گسترده زحمتکشان است در «عين دو» ، «ملاشيه» و «كوى علوى» ------------------------------------ حضور خودروهای یگان ویژه در مناطقی از شهر #اهواز که امروز شاهد اعتراضات مردمی به ناکارآمدی نهادها و مقامات مسئول در #سیل_خوزستان بوده از جمله محلات عین دو و کوی علوی ---------------------------------------- برخورد يگان ويژه و نيروهاى امنيتى با معترضان در اهواز

 • محاصره سردار نقدی در میان جوانان خشمگین

  امروز جمعه 23 فروردین اهالی منطقه #عین_دو (سید کریم) در غرب #اهواز دست به تظاهرات زدند --------------------------- سردار نقدی در محاصره سیل زده گان ملاشيه در جنوب اهواز قرار گرفته که شعار می دهند : ▪️خوزستان را آب برده ▪️مسئولین را خواب برده ---------------------------------- اعتراض مردم خشمگین حاشیه نشین شلنگ آباد در #اهواز علیه خودداری حاکمیت در باز کردن هور و هدایت سیلاب به تالاب هورالعظیم به قیمت زیر آب فرستادن خانه های مردم در #اهواز و سایر شهرهای #خوزستان ------------------------ فیلم دیگر از محاصره سردار نقدی در میان جوانان خشمگین اهواز. خبرهای هنوز تایید نشده حاکی از آن است که نقدی را ضرب و شتم کرده اند. البته در این فیلم و فیلم پست بعدی شماتت و خشم و محاصره و اعتراض دیده می شود اما حاوی صحنه ضرب و شتم نیست. گفته می شود که نقدی برای جلوگیری از حرکت اعتراضی جوانان علیه خودداری از باز کردن هورالعظیم به میان آنان آمده بود.

 • نمایش «سردار نقدی» شکست خورد

  نمایش «سردار نقدی» شکست خورد نقدی، معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران، روز جمعه برای نمایش و تهیه‌ی چند عکس يادگاریْ به منطقه ملاشیه اهواز سفر کرد که توسط اهالی از محل رانده شد. #سیل_خوزستان #سلبریتی_ولایی

 • بهنام

  سپاه ابزار ولی فقیه برای سرکوب و کشتار و غارت است. موضوع پوشیده ای نیست. تبلیغ حکومتی بی فایده و مایه تمسخر است. تاکنون تبلیغ حکومت نتیجه وارونه داد.

 • افشار از تهران

  با سلام من از چند جهت یک آدم سیاسی هستم. پدرم نهضت آزدی بوده که با اطلاعه ای داده شده از آنها مایوس است. خودم هم جپی هستم و ناامید از اینکه بعضی از این چپی ها فقط به خاطر اینکه این اقدان از طرف آمریکاست بد است. اینها الکی و از روی هوای اگر آب معدنی هم آمریکا بدهد می گویند بد است و یواشکی می خورند! اما، معتقدم که تروریست د انستن سپاه پاسداران توپسط آمریکا یک اقدام بسیار مهم در تاریخ ایران است و اقدامی در راستای ارزشهای انسانی و ملی ماست. سپاه پاسداران در این چهل سال حتا یک اقدام ملی و ایرانی انجام نداده. از قتل و غارت و سرقت و تجاوزات جنسی ...برای نمونه سه بار دو تن از دوستان مرا با دوست دخترهاشان دستگیر کردند آنها را با خود به خانه های امن خودشان و یا آپارتمان دخترهای شهرستانی بردند و هر بار سه چهار نفری و یک بار هم پنج شش نفری به آن دختر تجاوز کردند، آنها تلفن می زدند و دوستان دیگرشان با لباس سپاهی می آمدند ... آن روزها هنوز برای دخترها و پسر بیشتر از امروز مهم بود که کسی از دوست دختر و پسر داشتن اطلاع پیدا نکند. دخترها برای آبروشان دم بر نیاوردند. همنین الان هم همینطور است. البته در دو مورد خود من اطلاع دقیق دارم. اما تا دلتان بخواهد پاسداران و بسیجیان اینگونه شریک جنسی مردم شده و می شوند. در قتل و آدمکشی سپاه و بسیج دست طولایی دارند. در غارت همینطور. در داخل و خارج هم آنقدر ایرانی کشته اند که از شماره به در است. در صادرات دختر بچه های مردم به دوبی و کشورهای عربی و آسیایی و تلکه گرفتن از دخترها و زنها و اخیرا پسرهایی که به روسپی گری مشغولند نیز از کارهای مهم سپاه و بسیج است. در خارجی کشی از یازده سپتامبر نیویورک تا کشتار پاریس و لندن نایس و مادرید و بوینسآیرس وصادرات مدارگردان بودن آنها در توضیع مواد مخدر هروئئن و تریاکو شیشه و کراک ... سپاه و بسیج به طور سیستماتیک همه کاره هستند. برای همین برای من به عنوان ایرانی از این تروریست خواندن سپاه بسیار خوشحالم. مردم ایران نیز در تمامیتشان بسیار خوشحالند آنچه امروز امامان جمعه الم شنگه کرده اند سیرک است. خدافز