Share

کاروان موسوم به جنبش نجباء، عضو حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق برای کمک به ایران در مهار سیلاب و کمک به سیل‌زدگان ایرانی، با بیش از ۱۰۰ خودروی سبک و سنگین از مرز مهران وارد خاک این کشور شد. این خبر از سوی سفیر ایران در عراق تایید شده است.

ورود نیروهای حشد الشعبی به ایران که گفته می‌شود برای کمک به سیل‌زدگان است

حشد الشعبی از نیروهای تحت حمایت سپاه قدس ایران در عراق است. ایران در دوران جنگ با داعش از نیروهای شیعه در عراق مانند گروه حشد الشعبی حمایت می‌کرد.

در جریان سیل اخیر در ایران هم سپاه پاسداران تلاش کرده است تا در امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده ایفای نقش کند.

کاروان مقاومت اسلامی نُجَباء در بدو ورود به خاک ایران مورد استقبال سید عبدالله امینی، امام جمعه مهران، جمال شاکرمی، فرمانده سپاه امیرالمومنین استان ایلام، روح‌الله جاویدان، فرمانده سپاه ناحیه مهران، احمدرضا حاتمی، فرمانده هنگ مرزی مهران و نظام ملک‌شاهی، فرماندار شهرستان مهران قرار گرفت.

چند روز قبل حشد الشعبی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد یگان مهندسی و برخی ماشین آلات سنگین این سازمان برای منحرف کردن جریان آب سیل و جلوگیری از ورود آن به عراق وارد خاک ایران شده‌اند.

در این بیانیه آمده بود:

«ورود نیروهای حشد الشعبی به خاک ایران به منظور حفاظت از مناطق عراق به خصوص شهر عماره مرکز استان میسان از ورود سیل است.»

حشد الشعبی همچنین اعلام کرده که این اقدام با هماهنگی دو دولت ایران و عراق انجام شده است.

در ماه‌های گذشته تعدادی از شهروندان شیعه عراقی در بصره، به دلیل دخالت‌های ایران در این کشور دست به اعتراض زدند و حتی به برخی از دفاتر نیروهای حشد الشعبی حمله کردند.

Share