Share

نخست‌وزیر اسرائیل در نخستین واکنش خود پس از حمله هوایی به خاک سوریه تلویحاً این حمله را تأیید کرد و گفت نباید به کسی اجازه داده شود اسرائیل را تهدید کند، به‌ویژه در مرزهای شمالی این کشور.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

به‌گزارش «تایمز اسرائیل»، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه یکشنبه ۲۵ فروردین / ۱۴ آوریل در مراسم بزرگداشت نظامیان کشته‌شده اسرائیل، در بیت‌المقدس (اورشلیم) گفت: «ما به عملیات در تمامی جبهه‌ها، از جمله جبهه شمالی ادامه می‌دهیم و به کسی اجازه نمی‌دهیم که قدرت بگیرد و اسرائیل را تهدید کند.»

ارتش سوریه شنبه ۲۴ فروردین‌ / ۱۳ آوریل خبر داد که جنگنده‌های اسرائیلی به مرکز توسعه موشکی مصیاف در نزدیکی شهر حماه حمله کرده‌اند. تلویزیون دولتی سوریه ابتدا گفت این حمله به زخمی شدن شش سرباز و تخریب چند ساختمان منجر شد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا اما گفت حمله‌های هوایی اسرائیل به سه هدف برخورد کرده است و در مجموع ۱۷ سرباز سوری در این حملات مجروح شدند. بعد گفته شد که دست‌کم چهار تن از افراد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و ۷ تن از نیروهای عراقی وابسته به رژیم ایران در این حمله‌ها کشته شدند.

نتانیاهو با بیان این‌که «قدرت، تضمین‌کننده وجود ما و تعیین‌کننده اساس و بنیاد صلح با همسایگان ما است»، افزود: «ما مصمم هستیم که از خود در برابر بزرگترین دشمنانمان، کسانی که نابودی ما را شعار خود قرار داده‌اند، دفاع کنیم،.»

سوریه اسرائیل را مسئول حمله‌های هوایی شنبه گذشته دانسته است. سانا، خبرگزاری دولتی سوریه گفته بود که جنگنده‌های اسرائیل وارد حریم هوایی سوریه نشده بلکه از فراز لبنان، موشک‌ها را شلیک کرده‌اند. به‌گفته این خبرگزاری، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه با حمله اسرائیل مقابله کرده و «شماری از موشک‌های شلیک شده را سرنگون کردند».

اسرائیل به‌طور رسمی درباره این حملات اظهارنظری نکرده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است که ایرانی‌ها یکی از دو ساختمان مرکز توسعه موشکی مصیاف را به توسعه موشک‌های میان‌برد اختصاص داده بودند و ساختمان دوم نیز یک محل آموزشی بوده است.

روز یکشنبه یک شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای به نام «ایماژسات بین‌المللی» تصاویری از بمباران صبح روز شنبه منتشر کرد که در آن ویران شدن سه محل این مرکز موشکی دیده می‌شد. این شرکت گفته است که تأسیسات موشکی که هدف حملات هوایی قرار گرفته بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ ساخته شده است و در مجاورت یک پایگاه نظامی سوریه قرار دارد.

تصاویر ماهواره‌ای از مرکز توسعه موشکی مصیاف در سوریه، پیش و پس از حمله هوایی شنبه ۲۴ فروردین‌ / ۱۳ آوریل

تصاویر ماهواره‌ای از مرکز توسعه موشکی مصیاف در سوریه، پیش و پس از حمله هوایی شنبه ۲۴ فروردین‌ / ۱۳ آوریل

دولت روسیه برخلاف برخی موارد پیشین واکنشی نسبت به حمله روز شنبه نشان نداده و شبکه دولتی روسیا الیوم روسیه، بخش عربی شبکه راشا تودی، تنها به انتشار تصاویر این حمله‌ها اکتفا کرد.

حکومت ایران نیز به سکوت خود در این‌باره ادامه می‌دهد.

اسرائیل پیش از این نیز منطقه مصیاف را مورد حمله قرار داده است، از جمله در ماه ژوئیه گذشته که یک مرکز تحقیقات برای تولید سلاح‌های شیمیایی سوریه را هدف قرار داد.

ماه گذشته نیز اسرائیل در نزدیکی شهر حلب در شمال سوریه به چند موضع ایران حمله کرده بود. سانا گفته بود این حمله به چند پایگاه در منطقه صنعتی نزدیک به فرودگاه انجام شده و سامانه دفاعی سوریه موفق شده است که چند موشک اسرائیلی را سرنگون کند.

بیشتر بخوانید:

حمله‌های هوایی متعدد اسرائیل به مواضع نظامی سوریه

Share