Share

در حالی‌که برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند مصوبه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت در حقوق فروردین‌ماه اعمال نشده است، رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید این افزایش می‌بایست در فروردین اجرا می‌شد.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه چهارشنبه ۲۸ فروردین در حاشیه جلسه هیأت دولت اعلام کرد که در ماه جاری باید برای همه کارکنان دولت اعم از شاغل و بازنشسته حتماً ۴۰۰ هزار تومان افزایش محسوب شود.

نوبخت در این‌باره که حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت بدون افزایش ۴۰۰ هزار تومانی پرداخت شده است، گفت: «با توجه به مصوبه مجلس لازم است برای همه کارکنان دولت اعم از شاغلان و بازنشستگان حکم جدید صادر شود و پرداخت‌های سال جدید براساس احکام جدید انجام شود اما چون برخی دستگاه‌ها موفق نشدند همه احکام را صادر کنند، ما در تخصیص بودجه و پرداخت حقوق شاغلان و کارکنان گفته‌ایم اگر احکام هم صادر نشده است، چون این رقم ثابت است حتماً باید این ماه پرداخت شود.»

خبرگزاری فارس ۲۱ فروردین گزارش داد که حقوق فروردین‌ماه بازنشستگان دولت به حساب‌شان واریز شده اما افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق اجرا نشده است.

این خبرگزاری افزود: «صندوق بازنشستگی کشوری تصمیم گرفته افزایش حقوق این افراد را خودش بپردازد و از منابع مالی خود تأمین کند.»

یک میلیون و ۴۲۱ هزار بازنشسته از صندوق بازنشستگی حقوق می‌گیرند و این صندوق تصمیم گرفت ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق ماه فروردین را به‌شکل علی‌الحساب به حساب‌ بازنشستگان واریز کند اما برای ماه اردیبهشت برنامه‌ریزی نشده است.

محمدباقر نوبخت در این‌باره گفت: «باید برای ماه جاری همه کارکنان دولت اعم از شاغل و بازنشسته حتماً ۴۰۰ هزار تومان افزایش محسوب شود و اگر موردی پرداخت نشده حتماً باید انجام شود؛ چرا که آن‌چه ما به خزانه تخصیص دادیم با احتساب ۴۰۰ هزار تومان بوده است.»

به‌گفته نوبخت «برای بخش قابل توجهی از کارکنان دولت که باید بیش از ۴۰۰ هزار تومان افزایش داشته باشند، حتماً این موضوع در ماه آینده جبران می‌شود».

محمدحسن زدا، سرپرست سازمان تأمین اجتماعی ۲۱ فروردین اظهار امیدواری کرده بود که افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران از اردیبهشت‌ماه اجرایی شود و به ماه‌های دیگر موکول نشود.

او گفته بود:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ «ما معتقدیم این افزایش حقوق‌ها نمی‌تواند کمک شایسته‌ای به سفره مستمری‌بگیران کند و تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم که بتوانیم توجه ویژه‌ای به بازنشستگان و مستمری‌بگیران داشته باشیم، ولی از سوی دیگر با محدودیت بودجه نیز مواجهیم.»

دولت در سال به حدود چهار میلیون و ۷۰۰ هزار کارمند و بازنشسته حقوق پرداخت می‌کند که در این بین شمار کارکنان حقوق‌بگیر به دو میلیون و ۶۳۷ هزار نفر می‌رسد. حدود ۴۰ درصد از کارمندان دولت کمتر از سه میلیون تومان دریافتی دارند که باتوجه به میزان افزایش مصوب حقوق، در سال جاری حقوق‌های سه میلیون تومانی به حدود سه میلیون و ۴۷۰ هزار تومان، حقوق‌های ۲،۵ میلیون تومانی به حدود سه میلیون تومان، حقوق‌های دو میلیون تومانی به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حقوق‌های یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومانی به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

با در نظر گرفتن میزان تورم و گرانی موجود افزایش این میزان به حقوق کارکنان دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند.

در سال ۱۳۹۷ با نوسانات بازار ارز، افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها در بازار آزاد ارز، قیمت انواع و اقسام کالاها و خدمات نیز روند رو به رشد نهاد و ارزش پول ملی به‌شدت سقوط کرد. مرکز آمار ایران اول فروردین‌ماه سال جاری نرخ تورم متوسط سال ۱۳۹۷ در پایان اسفندماه را ۲۶,۹ درصد اعلام کرد که بالاترین نرخ تورم در پنج سال اخیر محسوب می‌شود.

روزنامه شهروند روز گذشته، سه‌شنبه ۲۷ فروردین در گزارشی نوشت: «اگر بخواهیم حقوق مصوب وزارت کار را در نظر بگیریم، یک میهمانی خانوادگی ساده چیزی حدود یک‌سوم دستمزد کارگران و یک‌ششم دستمزد کارمندان را می‌بلعد و حالا به‌نظر می‌رسد که میهمانی گرفتن برای بسیاری از خانواده‌های ایرانی دشوارتر از گذشته شده است.»

براساس این گزارش هر کیلو برنج ۳۶‌ هزار تومان، زرشک کیلویی ۶۰ هزار تومان، گوشت قرمز کیلویی بین ۱۰۰ تا ۱۲۵‌هزار تومان، مرغ ۳۰ هزار تومان، ماهی کیلویی ۴۵ هزار تومان، سیب قرمز و زرد هر کیلو ۱۲‌هزار تومان، پرتقال کیلویی ۷ تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، خیار هر کیلو ۷ تا ۸ هزار تومان، کیوی کیلویی ۸ تا ۱۰‌هزار تومان و هر کیلو موز هم ۱۱ تا ۱۲‌هزار تومان قیمت دارد. هر کیلوگرم شیرینی خشک و معمولی در قنادی‌ها نیز از ۱۲ تا ۴۰‌هزار تومان به فروش می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان در ضریب ریالی اعمال می‌شود

Share