Share

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت وگو با «سی ان ان» اعلام کرد تا زمانی که  ایالات متحده آمریکا با پایبندی به تعهداتش ذیل برجام به تهران «احترام» نگذارد، ایران با دولت ترامپ وارد مذاکره نمی‌شود.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا دو هفته بعد از خروج آمریکا از برجام، در سخنانی با عنوان «توافق: یک استراتژی تازه برای ایران» در بنیاد هریتج واشنگتن استراتژی تازه ایالات متحده آمریکا را اعلام کرد: آمریکا برای تحدید نفوذ منطقه‌ای ایران و نظارت بر برنامه موشکی سپاه سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران اعمال خواهد کرد، مگر آنکه جمهوری اسلامی ایران ۱۲ شرط را برآورده کند. در این مدت صدور نفت ایران به ۵۰۰ هزار بشکه در روز تقلیل یافته و اتحادیه اروپا هم به تعهدات خود در برجام عمل نکرده است. ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در هزار کیلومتری تنگه هرمز، در دریای عربی در حال تمرینات نظامی است و بمب‌افکن‌های راهبردی بی ۵۲ ارتش آمریکا هم در قطر مستقر شده‌اند. وزیر خارجه ایران سه‌شنبه ۲۱ مه/ ۳۱ اردیبهشت در گفت‌وگو با «سی ان ان» گفت:

« «قرار دادن تمامی این دارایی‌های نظامی در یک منطقه کوچک، به خودی خود مستعد حوادث است. ضرورت احتیاط بسیار زیاد وجود دارد و آمریکا بازی بسیار بسیار خطرناکی را آغاز کرده است.»

محمد جواد ظریف با انتقاد از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت:

 «ما با حسن نیت رفتار کردیم. حاضر نیستیم با کسانی صحبت کنیم که وعده‌های خود را زیر پا می‌گذارند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تاکنون چندین بار از سران جمهوری اسلامی خواسته است که با او تماس بگیرند. دولت ترامپ شماره تلفنی را هم برای ارتباط مستقیم در اختیار سفارت سوئیس در تهران قرار داده. روز گذشته اما با اصابت یک کاتیوشا یا راکت (هنوز معلوم نیست) به نزدیکی سفارتخانه آمریکا در محله سبز بغداد، بحران مجدداً اوج گرفت. ترامپ با انتشار پیامی در توییتر نوشت که ایران اگر بخواهد بجنگد «رسماً به پایان می‌رسد.» ظریف هم پاسخ داد: «هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید.»

یک روز بعد ظریف در گفت‌وگو با «سی ان ان» پیام روز گذشته خود را مجدداً تکرار کرد:

«ایران هرگز با تهدید و اجبار مذاکره نمی‌کند. شما نمی‌توانید هیچ ایرانی را تهدید کنید و از آنها انتظار تعامل داشته باشید. راه مذاکره از طریق احترام و نه تهدید است.»

و نشانه احترام هم به تعبیر وزیر خارجه ایران در این گفت‌وگو: بازگشت دولت ترامپ به برجام.

رئیس جمهوری آمریکا صبح دوشنبه ۲۰ مه/ ۳۰ اردیبهشت در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت:

«توافقی که باراک اوباما با ایران امضا کرد وحشتناک بود. این توافق میلیاردها دلار پول نقد در اختیار ایران گذاشت.»

ترامپ سپس در ادامه این گفت‌وگو یک بار دیگر تأکید کرد که خواهان جنگ با ایران نیست:

«من کسی نیستم که وارد جنگ شوم. من به دنبال جنگ با ایران نیستم اما ما همچنین نمی‌خواهیم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد، به آنها اجازه چنین کاری را نخواهم داد، اگر من بخواهم با ایران وارد جنگ شوم آن جنگ اقتصادی خواهد بود.»

ظریف درگفت‌وگو با سی ان ان یادآوری کرد که ایران خواهان درگیری نیست. وزیر خارجه ایران سپس خواهان پایان یافتن جنگ اقتصادی آمریکا با ایران شد و گفت: تحریم‌ها «موجودیت مردم» را به خطر انداخته‌اند.

یک روز قبل از گفت‌وگوی سی ان ان با ظریف، مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، از آنتونیو گوترش خواست برای از سر گرفتن «گفت‌وگوهای دیپلماتیک» در جهت تخفیف وضع بحرانی منطقه خلیج فارس کوشش کند. نسخه‌ای از این نامه را شورای امنیت سازمان ملل هم دریافت کرده است.

بیشتر بخوانید:

تخت‌روانچی: سازمان ملل بحران را کاهش دهد

Share