ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اعدام در ملاء عام، این بار در همدان

اتهام فردی که امروز در همدان اعدام شد، «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» بود. او هم‌پرونده‌ای بهمن ورمزیار بود که اعدامش در فروردین ۹۷، سروصدای زیادی به پا کرد.

سحرگاه روز پنج‌شنبه دوم خرداد، حکم اعدام در ملاء عام یک محکوم به مجازات مرگ در بلوار آیت‌الله نجفی شهر همدان اجرا شد. به دار کشیدن محکومان در انظار عمومی در ایران همواره با انتقادهای گسترده همراه بوده است. آنتونیو گوترش، دبیر‌کل سازمان ملل متحد، در گزارش حقوق بشری سال ۲۰۱۷ خود از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بود اجرای اعدام در ملاء عام را متوقف کنند.

بزرگ‌ کنید
عکس از آرشیو

فردی که امروز در همدان اعدام شد «مهدی چراغی‌فر» معرفی شده است که به اتهام «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» در شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان همدان به اعدام محکوم شده بود.

پس از فرجام‌خواهی وکیل او از دادنامه یادشده، شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور بر اساس دادنامه مورخ ۲۵ دی سال ۹۷، دادنامه فرجام‌ خواهی شده را عینا تایید و در نهایت حکم اعدام چراغی‌فر قطعی و صبح امروز به اجرا درآمد.

متهم دیگر این پرونده بهمن ورمزیار بود که ۲۷ سال سن داشت و اواخر فروردین سال گذشته در زندان همدان اعدام شد: بهمن ورزمیار اعدام شد

پیش از اعدام او ویدئویی از تظلم‌خواهی مادرش در شبکه‌های اجتماعی منتشر و توفانی توییتری برپا شد. اجرای حکم اعدام او برای یک روز متوقف شد و حسن شمشادی، خبرنگار صدا و سیما، از قول یک وکیل دادگستری نوشت: «نهایتا قرار بود رای صبح فردا (سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۹۷) اجرا شود که با پیگیری‌ها و رایزنی‌های زیاد و نشر موضوع در فضای مجازی، به دستور مقام معظم رهبری، اجرای این حکم متوقف شد.»

پس از اجرای حکم اعدام بهمن ورمزیار اما دخالت رهبر جمهوری اسلامی در روند اجرای این حکم رد شد و کامران حمزه، دادستان همدان دلیل بروز تاخیر در اجرای آن را تنها «وجود یک اشکال قضایی» در پرونده متهم عنوان کرد.

بهمن ورمزیار، ۱۱ فروردین سال ۱۳۹۴ همراه سه نفر دیگر دست به سرقت مسلحانه از یک طلافروشی زدند. همدستان او از جمله مهدی چراغی‌فر بازداشت شدند اما او فرار کرد و ۱۸ روز بعد، خود را به پلیس معرفی و اظهار ندامت کرد.

او با بازگرداندن طلاها رضایت شاکی خصوصی را به دست آورده بود اما با این‌حال به اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه به اعدام محکوم شد.

ورمزیار، آرایشگر و مربی یک باشگاه ورزشی در همدان بود.

فرهاد ورمزیار، برادر بهمن ورمزیار به خبرگزاری هرانا گفته بود:

«برادرم همراه با سه تن دیگر از یک طلافروشی سرقت کردند که یکی از آنان مسلح بوده و دستگیر می‌شود. بهمن به همراه اموال مسروقه فرار کرده اما پس از ۱۸ روز طلاها را به صاحب طلافروشی برگردانده و خود را به اداره آگاهی معرفی می‌کند. حال با وجود رضایت شاکی (طلافروش)، مسئولان قضایی به عنوان مدعی‌العلوم قصد اجرای حکم اعدام او را دارند.»

ایران به تناسب جمعیت خود رتبه نخست اجرای مجازات مرگ شهروندانش را در دنیا دارد.

گزارش‌های منتشر شده از سوی منابع رسمی نشان می‌دهد از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی پنج مورد اعدام‌ در ملاء عام و با حضور مردم به عنوان تماشاچی انجام شده‌ است و این ششمین اعدام در ملاء عام از آغاز سال ۲۰۱۹ تاکنون بوده است.

 • در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • سیمین

  جناب شایان این جمهوری جهنمی اسلامی است که ۴۰ سال میباشد که با اسلحه های سرد و گرم آرامش را از مردم ایران گرفته است, و سرنگونی انقلابی اش به دست مردم ایران بهترین گزینه برای آتیه مملکت می باشد. لطفا خودتان را گول نزنید, این جمهوری خلایی اسلامی است که حق اش است که کاملا و از ریشه از بین برود. که این روز شیرین و خجسته دارد نزدیک تر و نزدیکتر میشود نوش جان. اما برخلاف جانیان وحشی و خونخوار اسلامی, مردم ایران در دوران پسین اسلامی با قهر و خشونت وداع خواهند گفت و با متمدنانه ترین روش ها و قوانین آخوندها و پاسداران گناهکار را بر اساس هنجار های جهانی حقوق بشر به سزای اعمالشان خواهند رساند. "...دیگه تمومه ماجرا!"

 • شایان

  کسی که باعث رعب و‌وحشت در جامعه بشه و با اسلحه سرد و گرم باعث بهم ریختن ارامش جامعه بشه حکمش محارب هستش و اعدام بهترین گزینه ست .‌ در ضمن ورمزیار خودشو تسلیم نکرد بلکه نیروهای انتظامی محل اختفای اونو پیدا کردن و مجبور شد تسلیم بشه وگرنه خودش با پای خودش نرفت کلانتری ..حقش اعدام بود نوش جونشون اعدام ...

 • شهروند درجه سه

  اول بنظرم رسید که تیتر زدند « اعدام ملا . . . در همدان» ! سپس که دقت کردم دیدم نوشته «اعدام در ملاء ...»! خدای نخواسته ملاها را اعدام نکنند که از این نظر دچار کمبود نشویم، آنهم در این موقعیت ! بحول و قوه الهی !

 • محمد بلالی

  دوستان عزیز کمی تعمل کنیم حکم اعدام برای کسی باید صادر بشه که تو مملکتی زندگی می کنه که از هر جهت دولت حمایتش می‌کنه به شهروندان اهمیت میده به نظر من این جور اعدام ها هیچ کمکی به روند رشد جامعه نمیکنه شما یه خانواده رو در نظر بگیرین پدر خانواده با کتک و ضرب و شتم بخواد بچشو تربیت کنه آیا تاثیری داره

 • داوود - کردستان

  متاسفانه ایران تا خرخره در فساد و کثافات غرق شده است.

 • بیران

  حکم اعدام بهترین حکم برای حفظ کرامت انسانی ست.چه بسا در کشورهای متمدن! فقط چند سال زندان در انتظار کسیه که حق حیات رو از یه نفر دیگه میگیره و بدتر اینکه یه خانواده رو از هم میپاشونه.

 • علی حیدریان

  سلام. در جواب مهنام یوسفی: یعنی حکومت انسانی میگه اعدامش نکن؟ چرا به جوانب مختلف قضیه دقت نمی کنیم؟ چرا کار را به کاردان نمی سپریم؟ چرا فکر می کنید از یک قاضی بهتر میدونیم؟ به کجا چنین شتابان......

 • مهنام.یوسفی

  از ماست که برماست..... ما خودمان انتخاب کردیم.جایگزینی حکومت اسلامی بجای حکومت انسانی