Share

ترزا می اعلام کرد که تا دو هفته دیگر از رهبری حزب محافظه‌کار استعفا خواهد داد. او به‌عنوان نخست‌وزیر نیز تنها تا تعیین جایگزین بعدی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا ۷ ژوئن / ۱۷ خرداد استعفا خواهد داد.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا ۷ ژوئن / ۱۷ خرداد استعفا خواهد داد.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا سرانجام پس از چند روز شایعه درباره استعفایش، جمعه ۲۴ مه / ۳ خرداد در لندن اعلام کرد که ۷ ژوئن / ۱۷ خرداد از رهبری حزب محافظه‌کار استعفا خواهد داد. از آن‌جا که در بریتانیا به‌طور سنتی رهبری حزب و دولت به هم مربوط می‌شوند او از سمت نخست‌وزیری نیز تا تعیین جایگزین بعدی، کنار خواهد کشید.

ترزا می تأکید کرد که همه تلاش خود را به خرج داد تا خواسته‌ی بریتانیایی‌ها مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا را به انجام رساند اما موفق نشد. به همین دلیل بهتر دید که نخست‌وزیر جدید بریتانیا این امر را هدایت کند.

او همچنین گفت باور دارد که حزب محافظه‌کار قدرت انجام تغییرات جدید را دارد.

ترزا می آخرین بار طرح جدیدی برای برگزیت ارائه داده بود که براساس آن پارلمان می‌توانست در شرایط خاصی درباره برگزاری دومین همه‌پرسی برگزیت تصمیم‌گیری کند.

برخی از رسانه‌های بریتانیا پنج‌شنبه ۲۳ مه / ۲ خرداد گزارش داده‌ بودندکه ترزا می قصد دارد به دلیل عدم توافق نمایندگان پارلمان با طرح برگزیت او فردا استعفا دهد. اما جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا  اعلام کرد که می در سفر دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا به بریتانیا همچنان «نخست‌وزیر خواهد بود و از او استقبال خواهد کرد».

هانت درست می‌گفت زیرا ترامپ ۳ تا ۵ ژوئن در بریتانیا خواهد بود.

در نخستین واکنش به اعلام استعفای ترزا می، سیمون کاوِنی، وزیر امور خارجه ایرلند گفت نخست‌وزیر جدید نیز طرح بهتری درباره برگزیت به اتحادیه اروپا ارائه نخواهد کرد.

ترزا می در ماه ژوئیه ۲۰۱۶ پس از استعفای دیوید کامرون به نخست‌وزیری بریتانیا رسید. قرار بود بریتانیا در ماه مارس سال جاری اتحادیه اروپا را ترک کند، اما در پی سه رأی منفی مجلس عوام به طرح‌های ترزا می برای خروج، ۳۱ اکتبر ۲۰۱۹ به‌عنوان تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تعیین شد.

موقعیت سیاسی ترزا می از مدت‌ها پیش متزلزل بود و به‌شدت زیر فشار نمایندگان مدافع اتحادیه اروپا در پارلمان بریتانیا و مدافعان سرسخت برگزیت در میان حزب خود قرار داشت. بریتانیا نیز سه سال پس از همه‌پرسی برگزیت عمیقاً به طرفداران و مخالفان خروج از اتحادیه اروپا تقسیم شده است.

بیشتر بخوانید:

شکست مذاکرات نخست‌وزیر بریتانیا با رهبر حزب کارگر درباره برگزیت

Share