Share

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی درباره دیدار اخیر وزیر خارجه با یکی از سناتورهای آمریکایی گفت بیش از دو دهه است که مقام‌های ایرانی برای «روشنگری و تبیین سیاست‌های جمهوری اسلامی» با نخبگان سیاسی غیردولتی آمریکا شامل اعضای کنگره که مقام دولتی محسوب نمی‌شوند، گفت‌وگو و تبادل نظر می‌کنند.

ظریف در سفر اخیر خود به نیویورک خواستار مبادله زندانیان نیز شده بود

محمدجواد ظریف چند هفته پیش و در ماه آوریل در جریان سفرش به نیویورک، با دایان فینشتاین، سناتور مطرح دموکرات دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عباس موسوی روز شنبه چهارم خرداد در گفت‌و‌گو با خبرنگاران تاکید کرد که طرف‌های مذاکره مقام‌های ایرانی در ایالات متحده نه مقام دولتی بوده‌اند و هستند، نه اختیار مذاکره دارند و نه مسئولان ایران با آنها مذاکره کرده یا خواهند کرد.

موسوی اما هدف از دیدارهای اخیر را که «وقت و نیروی زیادی از وزیر امور خارجه در سفرهای فشرده ایشان می‌گیرد»، جلوگیری از تأثیرگذاری گروه‌های فشار همچون «گروه بی» بر جامعه سیاسی و افکار عمومی آمریکا خواند و گفت به همین دلیل این دیدارها با واکنش شدید و عصبانیت تندروها مواجه ‌شده است.

«گروه بی» مورد نظر سخنگوی وزارت امور خارجه شامل بی‌بی (نتانیاهو)، (جان) بولتون، (محمد) بن سلمان و (محمد) بن زاید است که ظریف در سفر اخیر خود به نیویورک از آنان با این اصطلاح یاد کرد و گفت به دنبال کشاندن آمریکا به جنگ با ایران هستند.

سایت مشرق، نزدیک به اصولگرایان تندور روز جمعه سوم خرداد در گزارشی به دیدار ظریف با فینشتاین پرداخت و نوشت که یک مقام وزارت خارجه آمریکا به نشریه سیاسی پولیتیکو گفته این دیدار به درخواست این وزارتخانه انجام نشده است. کاخ سفید هم از اظهار نظر درباره این دیدار خودداری کرده است.

در بیانیه دفتر سناتور دایان فینشتاین آمده است:

«دفتر پیش از این دیدار با وزارت خارجه در تماس بود تا هم به آن‌ها اطلاع دهد که این دیدار صورت می‌گیرد و هم آخرین اطلاعات را از فعالیت‌های ایالات متحده و ایران دریافت کند.»

پیش از این گزارش‌هایی درباره دیده شدن نام و شماره محمدجواد ظریف روی صفحه تلفن همراه فینشتاین در رسانه‌های خارجی منتشر و گزارش شده بود که این سناتور آمریکایی احتمالا تلفنی با ظریف گفت‌وگو کرده است.

فینشتاین، رئیس سابق کمیته اطلاعات سنا و از منتقدان سیاست خارجی دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهوری آمریکاست. او از طرفداران گفت‌وگو با ایران به جای پیشبرد سیاست‌های تنش‌‌زاست.


  • در همین زمینه

ظریف: چرا باید تماس تلفنی پمپئو را جواب بدهم؟

 

Share